Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć pewną pracę? Poznaj zawody najbardziej rozchwytywane w powiecie kościerskim

(EDA)
Oto zawody, które dają gwarancję zatrudnienia teraz i później. Nie ma za to przyszłości przed...

Barometr zawodów 2019 w powiecie kościerskim pokazuje, że o pracę mogą być spokojni budowlańcy, osoby z zawodami związanymi z branżą gastronomiczną, transportem i logistyką. Czarne chmury zebrały się nad pedagogami, nauczycielami przedszkoli, pracownikami biur podróży i organizatorami obsługi turystycznej.

Jaki wybrać zawód, żeby mieć szansę na dobrą pracę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko uczniów, ale też doświadczonych pracowników, którzy chcieliby zmienić branżę. Okazuje się, że istnieje lista, która dzieli zawody na te deficytowe, zrównoważone oraz z nadwyżką. Dzięki temu mieszkańcy powiatu koś-cierskiego mogą poznać lokalny rynek pracy.

Jedne jest pewne. W 2019 roku najpilniej na naszym terenie poszukiwani będą kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Wśród nich panuje duży deficyt. Na pewną pracę mogą liczyć także listonosze, kurierzy, magazynierzy, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, piekarze, spedytorzy i logistycy. Na liście poszukiwanych są także pracownicy służb mundurowych, robót wykończeniowych w budownictwie, ratownicy medyczni, przedstawiciele handlowi, lekarze, kucharze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, dekarze i blacharze. Mile widziani są również brukarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, kierowcy autobusów, samodzielni księgowi, psycholodzy i psychoterapeuci, nauczyciele języków obcych i lektorzy, praktycznej nauki zawodu czy też przedmiotów zawodowych.

Pracodawcy poszukują także ogrodników i sadowników, krawców i pracowników produkcji odzieży, monterów instalacji budowlanych, mechaników samochodowych, masarzy i przetwórców ryb.

W 2019 roku w powiecie kościerskim liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w takich zawodach jak: agenci ubezpieczeniowi, administratorzy stron internetowych, animatorzy kultury i organizacji imprez, dentyści, diagności samochodowi, floryści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, sekretarki, asystenci, specjaliści administracji publicznej, technicy budownictwa, sprzątaczki i pokojowe, weterynarze, windykatorzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz, operatorzy aparatury medycznej, logopedzi, opiekunki dziecięce, farmaceuci, ekonomiści. Pracę znajdą także bibliotekoznawcy, instruktorzy nauki jazdy, kamieniarze, kierownicy ds. logistyki, pracownicy ochrony fizycznej, poczty, czy też przetwórstwa spożywczego, pracownicy usług pogrzebowych, prawnicy.

Celem badania „Barometr zawodów”, któremu patronuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie na pracowników w badanych zawodach. Co ważne, stan obecny, trendy oraz prognozy można prześledzić w odniesieniu do konkretnego lokalnego rynku pracy - i to aż z poziomu powiatu.

Barometr zawodów 2019 wskazuje, że w rozpoczynającym się roku nadal będą występować problemy ze znalezieniem pracowników.

- Począwszy od 2015 roku, corocznie na początku października, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie sporządza się jednoroczną prognozę zapotrzebowania na zawody w powiecie kościerskim na rok następny - mówi Mirosław Ginter, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie. - Przygotowany na podstawie wyników badania raport „Barometr zawodów w powiecie kościerskim” jest częścią badania ogólnopolskiego, realizowanego przez powiatowe urzędy pracy na zlecenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in. mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach.

W coraz większej grupie zawodów obserwuje się duży napływ obcokrajowców (głównie Ukraińców). Zainteresowanie cudzoziemcami dotyczy głównie zawodów budowlanych i produkcyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto