Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwujęzyczne tablice podkreślą tożsamość i zaciekawią turystów

wm
Przedstawiciele samorządów z powiatu kościerskiego coraz częściej i głośniej mówią o potrzebie umieszczenia dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości. Jak sami przyznają, w tym względzie chcą brać wzór z innych kaszubskich samorządów, takich jak Kartuzy czy Bytów.

- Umieszczenie tablic z nazwami miejscowości w języku kaszubskim i polskim jest dla nas ważne z kilku powodów - mówi Leszek Pobłocki, wójt gminy Dziemiany. - Ten pomysł w przypadku naszej gminy dojrzewa od dłuższego czasu. Dlatego postanowiliśmy zorganizować spotkanie z przedstawicielami innych samorządów, a także oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Stwierdziliśmy, że takie rozwiązanie będzie, po pierwsze, podkreśleniem tożsamości naszego regionu, a także doskonałą formą promocji naszych gmin. Dla turystów będzie to z pewnością jakaś ciekawostka, pewien wyróżnik, który będzie nas odróżniał od innych regionów naszego kraju.

W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna.

- W dzisiejszych czasach turyści szukają miejsc szczególnych, wyróżniających się spośród innych - mówi Grzegorz Świtała. - Dlatego jesteśmy przekonani, że postawienie takich tablic przyczyni się do wypromowania naszej gminy oraz zachęci wiele osób do odwiedzenia tego terenu. Z kolei więcej turystów to dodatkowe wpływy dla naszych mieszkańców, z wynajmu pokoi, organizacji wydarzeń rekreacyjnych, sprzedaży w sklepach. Nie bez znaczenia jest też podstawowy fakt, że gmina Kościerzyna leży w samym sercu Kaszub, a nasi mieszkańcy czują się blisko związani z regionem.

Leszek Pobłocki podkreśla, że samorządy w realizacji tego zadania powinny działać wspólnie i jednocześnie nie marnować czasu. Wstępny harmonogram działań został już określony.

- Pierwszym krokiem będzie podjęcie odpowiednich uchwał w sprawie dwujęzycznych tablic przez rady gmin - dodaje Pobłocki. - My już taką uchwałę podjęliśmy. Następnie trzeba będzie zorganizować konsultacje społeczne. Jeżeli zakończą się one pozytywnie, to wówczas złożymy wnioski do MSW.

Opinię o tym, że tablice mogą się przyczynić do promowania poszczególnych miejscowości, potwierdza Łukasz Grzędzicki, szef Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jednak dodaje również, że dla wielu miejscowości takie rozwiązanie jest potwier-dzeniem oczywistych faktów.

- Tablice dwujęzyczne są dla turystów pewnym dodatkowym smaczkiem, pewną ciekawostką - mówi prezes Grzędzicki. - Jednak dla wielu mieszkańców ich umieszczenie jest potwierdze-niem oczywistego faktu, że nazwa danej miejscowości w ję-zyku kaszubskim funkcjono-wała tam od wielu pokoleń. Co najważniejsze, o umieszczeniu takich tablic decyduje lokalna społeczność poprzez konsulta-cje, a nie urzędnik z Gdańska czy też z Warszawy.

Dodajmy na koniec, że kościerscy samorządowcy chcą, by dwujęzyczne tablice z naz-wami miejscowości stanęły na wiosnę przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto