Wyjątkowe święto Kaszubów w niedzielę 18 marca zawita do najbardziej morskiego powiatu. Dzień Jedności Kaszubów 2018 w Kosakowie - a wójt i ZKP Kosakowo już dziś szukają chętnych - artystów, ale też regionalnych rzemieślników - którzy mogliby zaprezentować swój dorobek podczas kaszubskiego święta.

Dzień Jedności Kaszubów 2018 w Kosakowie historycznie będzie wielkim wydarzeniem dla wszystkich kultywujących kaszubskie tradycje, nie tylko samych Kaszubów. Organizacją zajmie się gmina Kosakowo - jasny punkt na mapie Nordy.

Dzéń Jednotë Kaszëbów ma ponadlokalny wydźwięk i na stałe wpisał się w kalendarz imprez na Nordzie. W obecnej formie utrzymuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wcześniej obchodzony po prostu jako Święto Kaszub.

Wszystko na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach, której autorem jest papież Grzegorz IX, który 9 marca 1238 roku zatytułował szczecińskiego władcę „księciem Kaszub”. Okrągła, 780. rocznica tego wydarzenia obchodzona będzie w Kosakowie.

ZOBACZ TEŻ: Dzień Jedności Kaszubów 2017 w Chmielnie - nie pobili rekordu z Bojana | ZDJĘCIA, WIDEOWybór nie mógł być inny. W powiecie puckim - silnie związanym z tradycją kaszubską, bezpośrednio sąsiadującym z Trójmiastem silnie dba się o regionalizm. Jak? Członkinie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z terenu gminy Kosakowo są m.in. współautorkami podręczników szkolnych do nauki tego języka, tym samym mocno angażują się w krzewienie tożsamości młodych pokoleń.Tegoroczna impreza odbędzie się w Kosakowie i Mostach w niedzielę, 18 marca. Program artystyczny jest w fazie przygotowań, ale organizatorzy - wójt gminy Kosakowo i ZKP Kosakowo/Dębogórze już teraz zapraszają ludowych twórców i regionalnych rzemieślników, którzy chcieliby wystawić się podczas kosakowskiego święta. Można się zgłaszać przez internet, pisząc mail na: danuta.tocke@xl.wp.pl.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie. W Kosakowie muzycy znów spróbują pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonie. Ten wyśrubowany został w Bojanie w 2016 roku.

W jubileuszowych obchodach Dnia Jedności Kaszubów 2018 w szranki staną także baśkarze.

Dzień Jedności Kaszubów 2017 - Kartuzy: XII próba bicia rekordu - Hymn Kaszubski


Dzień Jedności Kaszubów 2018 w Kosakowie - program:
- 9.45 – Msza Św. w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie
- 11.00-11.45 – Przemarsz z kościoła do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie
- 12.00 – Oficjalne otwarcie imprezy (hala sportowa w Centrum Edukacyjno-Sportowym)
- 11.30-15.00 – Turniej gry karcianej Baśka (hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach)
- 12.00-15.15 – Występy lokalnych zespołów folklorystycznych na małej scenie (hall przy wejściu głównym do Centrum Edukacyjno- Sportowego)
- 15.30 – Finał imprezy (próba bicia rekordu przez akordeonistów)

Organizatorami wydarzenia jest oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Mostach, Dyrektor PUK PEKO.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!