Czeska kuchnia w trójmiejskiej odsłonie

Artykuł sponsorowany
Co jest atrakcyjnego w połączeniu kuchni czeskiej, bawarskiej oraz belgijskiej? Dlaczego warto odkrywać je przed mieszkańcami Trójmiasta? Na te i inne pytania odpowiada menadżerka restauracji Bohemia Beer Cafe – Karolina Jóźwiak.

Skąd pomysł na czeską restaurację w centrum gdańskiej starówki? Czyżby „pepicka kuchnia” miała uwieść pomorskich mieszkańców?
Karolina Jóźwiak - Myślę, że jesteśmy pierwszym tego typu lokalem na pomorskiej mapie. Naszym celem jest stworzenie autentycznego czeskiego jedzenia na najwyższym poziomie, przy użyciu fantastycznych polskich produktów i mięsa.
Jakie danie zaserwowałaby pani w restauracji Bohemia Beer Cafe komuś, kto nie zna tego rodzaju kuchni? Co byłoby tak pyszne, że ta osoba mogłaby zapragnąć wracać do tego miejsca regularnie?
K.J Smakowita bawarska golonka z pieca z przypieczoną skórką, Rizek czyli wyborny sznycel po czesku, aromatyczna zupa cebulowa, czy świeże mule to tylko niektóre specjały naszej kuchni. Aktualnie wprowadziliśmy sezonowo produkty grillowe i tak mamy dla naszych Gości wspaniałe bawarskie, tradycyjne kiełbasy oraz wysogatunkową wołowinę prosto z rusztu. Serwujemy oczywiście najsłynniejsze belgijskie danie "moules frites", czyli mule z frytkami. Mule przyjeżdżają do nas w czwartki i wtedy serwujemy je świeżutkie, w najlepszy możliwy sposób, czyli duszone w winnym sosie maślanym.

Wiem, że jedzenie to tylko część z Waszego menu.

K.J. Zgadza się. Mamy szeroki wybór alkoholi a dodatkowo oferujemy unikatowe piwo warzone specjalnie dla naszego lokalu. Nasi Goście mogą skosztować złocistego pilznera lub ciemnego mocnego lagera stworzonych przez mistrzów browarnictwa z Böhmisch Brauhaus – browaru z ponadstuletnią tradycją.
Miejsce w którym znajduje się Bohemia Beer Caffe miało ciekawą historię. Proszę opowiedzieć coś więcej
K.J. Lokal mieści się w budynku dawnej wozowni wchodzącej w skład kompleksu Dworu Miejskiego. Budynek to żywa historia Gdańska od średniowiecza do XXI wieku. Dwór Miejski został wzniesiony w latach 1616-19. Wcześniej, między ulicami Bogusławskiego i Ogarną stały trzy baszty wzniesione w XIV wieku: Browarna, Schulza i Narożna. Obiekt nie uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej, lecz obecnie przywrócono mu dawną świetność aby cieszyć wszystkich odwiedzających Bohemia Beer Cafe.
Na koniec zapytam o ceny. Przeglądając menu muszę stwierdzić w stosunku do wysokiej jakości serwowanych produktów, wydają się nie być wygórowane.
K.J Dziękuję za tę opinię. Staramy się być mocno konkurencyjni i zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy restauracją młodą i dopiero pracujemy na swoją renomę ale, żeby tego było mało zapraszam wszystkich naszych Gości na stronę www.bohemiabeercafe.pl i profil na Facebooku, gdzie dodatkowo można znaleźć codziennie promocje na wybrane pozycje z naszego menu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto