18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skry Ormuzdowe, czyli nagrody dla pomorskich społeczników. Kto został wyróżniony? [ZDJĘCIA]

MA
W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wręczono Skry Ormuzdowe, nagrody redakcji i kolegium redakcyjnego miesięcznika „Pomerania”.

Skry Ormuzdowe to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w środowisku regionalistów kaszubsko-pomorskich. Jego nazwa wywodzi się z powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, która jest uznawana za arcydzieło literatury kaszubskiej. Edmund Szczesiak, były redaktor naczelny „Pomeranii”, wspomina, że pomysł ustanowienia nagrody zrodził się w latach 80., kiedy to - razem ze Stanisławem Janke i Zbigniewem Gachem - przemierzał pomorską ziemię w poszukiwaniu tematów do reportaży.

- W czasie tych wędrówek poznawaliśmy ludzi, którzy czynili wokół siebie wiele dobrego - opowiada dziennikarz. - Nagroda Skier Ormuzdowych miała być dowodem uznania dla takich właśnie osób, a zarazem sposobem, by zwrócić uwagę na ich pracę.

Kandydatów do przyznawanej corocznie nagrody nigdy nie brakuje. Ostatnim razem rozpatrywano 16 propozycji, wybrano siedmiu laureatów. Są to: Aleksander Atamański – nauczyciel z Kamienia Krajeńskiego, założyciel grupy regionalnej Śladowcy, który rozpala w młodych ludziach pasję poznawania historii lokalnej; Tomasz Damaszk – animator kultury, organizujący od siedmiu lat (wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych) plenery twórczości ludowej w Bytoni; Mieczysław Konkol – regionalista kaszubski z Jastarni, zabiegający o zachowanie i odbudowę tradycyjnych łodzi rybackich, tj. pomeranek; Bożena Labuda – nauczycielka języka kaszubskiego w Zespole Szkół w Rokitach, która od 2009 r. kieruje zespołem dziecięcym Roczitkòwé Jagòdë i opiekuje się salą regionalną w Rokitach; Danuta Miszczyk – działaczka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Brusach, kierowniczka Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” w Czyczkowach; Tomasz Sobisz – artysta rzeźbiarz, nauczyciel akademicki w ASP w Gdańsku, autor m.in. Ołtarza Piaśnickiego; Benedykt Reszka – popularyzator historii Gochów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto