Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intrada Królowej Kaszub - Szczepan Magier z Sopotu autorem zwycięskiej kompozycji konkursowej

(J.S.)
Podczas jubileuszu 50 - lecia koronacji Matki Bożej Królowej Kaszub po raz pierwszy zabrzmiały Intrady Królowej Kaszub - specjalnie skomponowane utwory na odsłonięcie i zasłonięcie figury Matki Bożej Sianowskiej. Intradę w obecności nuncjusza papieskiego abpa Celestino Migliore zagrała Sianowska Orkiestra Dęta.

Na początku marca ogłoszono konkurs na Intradę Królowej Kaszub - czyli utwór na odsłonięcie figury Matki Boskiej Sianowskiej. Na konkurs wpłynęło 35 prac z terenu całego kraju.

Jury w składzie: ks. Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub, ks. dr hab. Robert Kaczorowski z Akademii Muzycznej w Gdańsku, Mateusz Białk, organista parafii Narodzenia NMP w Sianowie, Wojciech Hewelt, kierownik Sekcji Instrumentów Dętych Blaszanych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i Il st. w Gdańsku, koordynator projektu, prof. dr hab. Krzysztof Olczak, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrektor konkursu wybrało  pracę oznaczoną godłem "Paco” oraz przyznało jedno wyróżnienie za kompozycję oznaczoną godłem "Rabanne". Po otwarciu kopert okazało się, że autorem obydwu kompozycji jest Szczepan Magier z Sopotu. Zgodnie z regulaminem otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł.

- Intrada została skomponowana na kwintet dęty blaszany - dwie trąbki, waltornię, puzon i  tubę - opowiada Wojciech Hewelt. -  Limit czasu określono na ok. 40 sekund. Odsłonięcie cudownej figury Matki Boskiej Sianowskiej trwa 2 minuty i 3 sekundy, intrada zdąży wybrzmieć trzykrotnie.

Szczepan Magier, autor zwycięskiej intrady jest absolwentem studiów licencjackich na wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Z nowym rokiem akademickim rozpocznie piąty rok studiów magisterskich  w klasie kompozycji dra hab. Sławomira Zamuszko.

- Dowiedziałem się o konkursie z plakatu umieszczonego w Akademii Muzycznej w Gdańsku - opowiadał. - W Sianowie nigdy wcześniej nie byłem. Przeczytałem historię sanktuarium. Zawsze jak się pisze, prowadzi nas  myśl - dlaczego się pisze. A ja pisałem pod Królową Kaszub. Pierwsza intrada powstała w jeden dzień - Boże Ciało. Miałem wolne popołudnie. Spróbowałem. Poszło szybko, potem zostawiłem sobie jeszcze czas, by do niej wrócić. Zawsze jest inny odbiór po pewnym czasie. Na jeden dzień przed terminem zamknięcia konkursu usiadłem jeszcze raz do niej. Wtedy pomyślałem, że skoro regulamin nie ogranicza autorów do jednego utworu, napiszę drugi. Skorzystałem z moich zapisków, szkiców rozpisałem to na kwintet dęty i wysłałem.

Dźwięki wybranych Intrad będę towarzyszyć odsłonięciu i zasłonięciu Cudownej Figury Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub.
>>> Jubileusz koronacji Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub
>>> Pielgrzymki na odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie 2016

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto