Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubska Jesień Rolnicza. Niedamowo zwyciężyło w konkursie na wieniec dożynkowy

(EDA)
Wielkie święto rolników i firm pracujących na rzecz rolnictwa

Za nami kolejna Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu, która od dwudziestu jeden lat przyciąga odwiedzających z całego Pomorza i wystawców z całej Polski. Była ona połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz szesnasty nieodłącznym elementem tej imprezy była Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z pokazem drobnego inwentarza, przeprowadzono również zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu - mówi Andrzej Okrój, komisarz targów. - Wystawa Zwierząt Hodowlanych obejmowała Wystawę Królików i Wystawę Gołębi Rasowych. Po raz pierwszy zaprezentowane były Alpaki.

Podczas Kaszubskiej Jesieni można było zapoznać się z ofertą około 40 firm obsługujących rolnictwo, 38 ogrodników, około 100 firm handlowych oraz 18 wystawców królików i 40 wystawców gołębi. Prezentowanych było 120 królików oraz około 500 gołębi - 30 ras, z których 280 podlegało ocenie w ramach Wystawy Gołębi Rasowych. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Piętnastu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak: kury, kaczki, bażanty, przepiórki, perliczki.

Głównym punktem pierwszego dnia imprezy były wyceny królików oraz gołębi rasowych. Dokonano wyboru championów i v-ce championów wystawy.

Tymczasem na placu targowym odbył się konkurs kulinarny na potrawy „twarogowe wariacje", a jego zwycięzcą zostało Koło Gospodyń Wiejskich Rzeczpospolita Babska z Wiślinki za „Wytrawny torcik twarogowy”. Nagrody ufundowali: Pomorska Izba Rolnicza, WZRKiOR w Gdańsku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim, drogeria „Błękitna” w Pruszczu Gdańskim, Firma PRYMAT oraz PODR w Lubaniu.

W niedzielę 16 września odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana była przez J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasynę. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Małgorzata i Grzegorz Cąblik ze Smętówka, pow. Starogard Gdański. Podsumowano również konkursy: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, Piękna Wieś powiatu kościerskiego, Wojewódzkiej Wystawy Królików, Wystawy Gołębi Rasowych, konkursu na najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne oraz konkursu Agroliga - 2018.
Spośród 18 wieńców dożynkowych, biorących udział w konkursie, wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Św. Mikołaja z Niedamowa
II miejsce - wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kopytkowa
III miejsce - wieniec wykonany przez sołectwo Mały Klincz, Parafia pw. Św. Trójcy w Kościerzynie.

W wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu Agroliga 2018 zwycięzcą w kategorii rolnicy zostali: Daniel Wieczorek - Jezierce, pow. Starogard Gdański, a w kategorii firmy - firma „Tołłoczko” Państwo Tomasz i Iwona Tołoczko - Kruszyna, pow. Słupsk. Laureaci otrzymali puchary ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wręczył Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w MRiRW.

Podczas targów uhonorowano firmy, które zaprezentowały najładniejsze stoisko oraz zaprezentowały najciekawszy produkt targowy, czyli HIT Targów. Pucharami nagrodzono:

HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy - Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie - kiełbasa biała żukowska surowa

HIT TARGÓW w kategorii maszyny i urządzenia rolnicze oraz środki do produkcji rolniczej - Agro-Sieć Maszyny Sp. z o.o. Chełmno - kosiarka samojezdna X350 R

* Najlepsza aranżacja stoiska – Firma „Tołłoczko” Tomasz i Iwona Tołoczko Kruszyna - wędliniarstwo naturalne.

W niedzielę odbyły Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Jak zwykle na starcie nie zabrakło pięknych powozów, powożonych przez śmiałków, wyczyniających niesamowite rzeczy ze swoimi zaprzęgami. W zawodach udział wzięło 18 powozów.

Niedziela była dniem bogatym konkursy i zabawy. Na scenie wystąpiły zespoły: „4 TAKTY”, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Karczma, Koło Gospodyń Wiejskich „Marzebionci”. Na zakończenie odbył się koncert Michała Milowicza.

- Podziękowania za udział kieruję do wszystkich uczestników tegorocznych targów - dodaje Andrzej Okrój. - Składam szczególne podziękowania pracownikom PODR za zaangażowanie w prace związane z przygotowaniem i przebiegiem tegorocznej XXI Kaszubskiej Jesieni Rolniczej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto