LGD Stolem realizuje projekt „Ratownik bliżej nas – bezpieczne, świadome i aktywne społeczeństwo”

Artykuł sponsorowany
"Ratownik bliżej nas – bezpieczne, świadome i aktywne społeczeństwo" - to nazwa projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stolem ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W jego ramach trzydziestu strażaków przeszło szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo ratować życie uczą się też mieszkańcy z pięciu kościerskich gmin. W drugiej połowie listopada odbędą się spotkania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców obszaru LGD Stolem.

Głównymi celami realizacji projektu są: wzrost aktywności mieszkańców obszaru LGD Stolem poprzez rozwój edukacji i poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomoc przedmedycznej, podniesienie umiejętności i kwalifikacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w tym wsparcia psychologicznego dla ofiar zdarzeń i radzenia sobie ze stresem w pracy strażaka oraz podniesienie świadomości wśród lokalnej społeczności w zakresie ratownictwa przedmedycznego poprzez organizację spotkań oraz pokazu instruktażowo-szkoleniowego, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa na obszarze LGD Stolem poprzez wzrost osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.

W ramach projektu zrealizowano kurs ratownictwa medycznego dla strażaków-ochotników w wieku 18-50 lat z jednostek OSP na obszarze działania LGD Stolem, w tym również warsztaty psychologii w akcjach ratunkowych. Kurs ratownictwa medycznego składał się z 66 godzin szkoleniowych oraz dodatkowo 8 godzin warsztatów psychologii w akcjach ratunkowych.

Kurs realizowany był przez zespół instruktorów ratowników oraz psychologa. Uczestnicy kursu poznali zasady prowadzenia segregacji wstępnej w przypadku zdarzeń masowych, zasady zapewniania sobie i innym bezpieczeństwa sobie i poszkodowanym, zasady funkcjonowania systemu pomocy medycznej oraz możliwości sprzętu przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy kursu w efekcie nauczyli się rozpoznać stan zdrowia poszkodowanego, udzielić adekwatnej pomocy, wdrożyć właściwe procedury ratownicze, przeprowadzić ewakuację poszkodowanego ze strefy zagrożenia, a także wykorzystać sprzęt przeznaczony do ratowania życia.

Na zajęciach praktycznych pojawiły się przypadki zagrożeń typowych dla środowiska wiejskiego między innymi wypadki przy maszynach rolniczych. Podczas zajęć prowadzonych przez psychologa uczestnicy poznali zagadnienia takie, jak: stres traumatyczny w pracy strażaka, sposoby radzenia sobie ze stresem, pomoc psychologiczna dla poszkodowanych. Celem zajęć z psychologii był rozwój zdolności komunikacyjnych, wzrost poziomu samooceny i motywacji do działania oraz zwiększenie odporności na stres, zwłaszcza w trakcie akcji ratowniczych i po ich zakończeniu.
Kurs zakończył się egzaminem państwowym i uzyskaniem przez uczestników tytułu i kwalifikacji "Ratownika" w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Trzydziestu nowych ratowników i ratowniczek na obszarze pięciu gmin LGD Stolem w ramach realizacji kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy . Bezpieczniejsi mogą poczuć się również mieszkańcy gmin: Kościerzyna. Lipusz, Nowa Karczma, Dziemiany i Karsin, bo właśnie z ich środowisk wywodzą się nowi ratownicy kwalifikowani, na których można liczyć w razie sytuacji zagrożenia zdrowia i życia." - mówi prezes LGD Stolem Mariola Lamkiewicz-Czechowska.

- Na realizacji projektu "Ratownik bliżej nas – bezpieczne, świadome i aktywne społeczeństwo" skorzystali nie tylko nowi ratownicy kwalifikowani, ale pośrednio również pozostali mieszkańcy obszaru LGD Stolem, którzy brali udział w instruktażu udzielania pierwszej pomocy podczas pokazu instruktażowo—szkoleniowego na Pikniku Edukacyjnymprzy Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu.
Podczas wspomnianego pikniku, który odbył się 27 października w Wielkim Klinczu, przygotowano inscenizację wypadku drogowego wraz z fachowym i przystępnym objaśnieniem zasady pierwszej pomocy i zachowań w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia z wykorzystaniem posiadanego sprzętu. Piknik edukacyjny przygotowano we współpracy z jednostkami ochotniczych straży pożarnych z obszaru LGD Stolem, tj. OSP Wielki Klincz oraz OSP Kłobuczyno, które przyjechały własnymi jednostkami i profesjonalnie przeprowadziły akcję ratowania poszkodowanego w wypadku drogowym – cięcie wraku samochodu i zabezpieczanie poszkodowanego na desce oraz pokaz pierwszej pomocy przemedycznej przy użyciu fantomu.

Na tym jednak projekt się nie zakończył. Ostatnim elementem projektu są specjalne spotkania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej z mieszkańcami gmin: Kościerzyna, Lipusz, Nowa Karczma, Dziemiany i Karsin. Podczas nich mieszkańcy będą uczestniczyć w bezpłatnym instruktażu w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Prezentowana będzie też działalność poszczególnych OSP wraz z przedstawieniem korzyści płynących z przynależności do ich struktur.

- Listopadowe spotkania zwieńczą dzieło, podniosą wiedzę i świadomość mieszkańców obszaru oraz będą motywacją dla kolejnych osób chcących zdobyć uprawnienia ratownika kwalifikowanego. Ratownicy zasilą szeregi nie tylko jednostek z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale również tych funkcjonujących poza systemem, które na co dzień udzielają pomocy na terenie działania poszczególnych jednostek OSP. Wykwalifikowana kadra zdolna do przeprowadzenia działań ratowniczych w trakcie zdarzeń losowych to większa szansa dla poszkodowanych, zwłaszcza w ratowaniu ofiar wypadków drogowych - podsumowuje prezes LGD Stolem, Mariola Lamkiewicz-Czechowska.
Spotkania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej odbędą się w następujących terminach:
• 19 listopada 2014 r. w Lipuszu, godz. 16.00, remiza OSP w Lipuszu,
• 21 listopada 2014 r. w Karsinie, godz. 18.00, remiza OSP w Karsinie,
• 24 listopada 2014 r. w Grabówku Kościerskim (gm. Nowa Karczma), godz. 18.00, remiza OSP w Grabówku Kościerskim,
• 26 listopada 2014 r. w Raduniu (gm. Dziemiany), godz. 17.00, remiza OSP w Raduniu,
• 28 listopada 2014 r. w Skorzewie (gm. Kościerzyna), godz. 17.00, sala wiejska w Skorzewie,
Na spotkaniach ratownik medyczny udzieli bezpłatnego instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a także odbędzie się prezentacja i promocja działalności ochotniczych straży pożarnych z obszaru LGD Stolem wraz z przedstawieniem korzyści wynikających z przynależności do struktur OSP.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców obszaru LGD Stolem (gminy: Kościerzyna, Dziemiany, Nowa Karczma, Karsin i Lipusz) o przybycie na spotkanie w wymienionym, najbardziej dogodnym dla siebie miejscu i terminie.
W programie szkolenia:
- Warsztaty „Pierwsza pomoc – resuscytacja krążeniowo-oddechowa i postępowanie w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego”,
- Wręczenie zaświadczeń ukończenia kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy strażakom-ochotnikom z obszaru LGD Stolem,
- Prezentacja działalności jednostek OSP z obszaru LGD Stolem,
- Dyskusja „Kobiety do akcji – rola płci żeńskiej w strukturach OSP”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto