Nowy samochód dla strażaków z OSP Karsin kosztował prawie 550 tys. zł

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsinie mają powody do zadowolenia. Otrzymali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki mercedes atego. W sobotę odbyła się uroczysta zbiórka członków OSP, podczas której nastąpiło przekazanie i poświęcenie najnowszego nabytku karsińskich strażaków.

Uroczystą zbiórkę rozpoczął komendant gminy OSP dh Krzysztof Datta. Dalszą część uroczystości prowadził prezes OSP Karsin dh Roman Brunke. W krótkim wystąpieniu przedstawił historię straży pożarnej w Karsinie oraz podsumował realizację zakupu nowego wozu. Następnie przyszedł czas podziękowań wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego tak ważnego dla strażaków i mieszkańców gminy zadania. Warto w tym miejscu nadmienić, że na wartego prawie 550 tys. mercedesa jednostka z Karsina otrzymała 150.000 zł dofinansowania z Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Gdańsku, 100.000 zł przekazała Komenda Główna PSP w Warszawie, 37.000 zł przekazał Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie w ramach dotacji dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, 17.500 zł udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, a największa część tj. ponad 236.000 zł została pokryta ze środków własnych gminy Karsin.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy OSP Karsin został zbudowany na podwoziu mercedesa atego 1329. Posiada napęd 4x4, silnik o mocy 290 KM oraz przestronną 6-miejscową kabinę dla załogi. Wyposażony jest w zbiornik na 2.500 litrów wody oraz 250 litrów środka pianotwórczego. Posiada tzw. szybkie natarcie z 60 m. węża. W ergonomicznie rozmieszczonych po obu stronach pojazdu skrytkach mieści się wiele nowoczesnego sprzętu, w tym m. in. wentylator oddymiający, kamera termowizyjna, pompa pływająca i szlamowa, nowoczesny sprzęt burzący, medyczny oraz armatura pożarnicza. Aparaty powietrzne zamontowane są w oparciach siedzeń w przedziale załogi pojazdu, tak by strażacy mogli je zakładać już w drodze na miejsce zdarzenia. Nowoczesny sprzęt oraz wysoki poziom wyszkolenia z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa na terenie gminy Karsin oraz powiatu kościerskiego.

W dalszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie nowego wozu przez Proboszcza Parafii w Karsinia Ks. Dziekana Dominika Szulwica, który udzielił także błogosławieństwa wszystkim strażakom, a zwłaszcza tym, którzy w nowym wozie będą nieść ratunek potrzebującym.

W uroczystej zbiórce wziął również udział najstarszy członek OSP Karsin dh Antonii Trzciński, który ma obecnie 99 lat, a w karsińskiej straży służy nieprzerwanie od 1936 r. Jako członek czynny odznaczał się niezwykłą gorliwością w wypełnianiu swoich obowiązków. Obecnie jako członek honorowy chętnie służy dobrą radą młodszym druhom. Pan Antoni to strażak z powołania, zawsze był gotowy do akcji i pełen zapału do niesienia pomocy tam gdzie była potrzebna. W dowód wdzięczności za wieloletnią służbę prezes OSP Karsin dh Roman Brunke wręczył panu Antoniemu wiązankę kwiatów wraz z życzeniami zdrowia i pogody ducha na dalsze lata.

Po zakończeniu uroczystej zbiórki uczestnicy uroczystości przenieśli się na salę Domu Kultury gdzie czekał na nich poczęstunek.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!