Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto pomnik dr. Aleksandra Majkowskiego na ul. Długiej w Kościerzynie. Kaszubskie Bajania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
16 września przy ul. Długiej w Kościerzynie uroczyście odsłonięto pomnik dr. Aleksandra Majkowskiego, najwybitniejszego pisarza, poety, publicysty i działacza kaszubskiego urodzonego w Kościerzynie.

Twórcą pomnika jest Tomasz Radziewicz, autor rzeźby Remusa, która stanęła na kościerskim Rynku. Ten artysta również zajmował się wcześniej wykonaniem rzeźb Stolemów, które niedawno pojawiły się w różnych miejscach na terenie Kościerzyny. To pierwsza na Pomorzu pełnopostaciowa rzeźba Aleksandra Majkowskiego. W innych miastach znajdują się jego popiersia oraz tablice pamiątkowe.

- Wiele osób zgłaszało się do mnie o uhonorowanie tak wielkiej postaci, urodzonej w Kościerzynie - mówi Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. - W ogródku jordanowskim w Kościerzynie znajdowało się jego popiersie, które jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej niszczało. Teraz rzeźba Aleksandra Majkowskiego będzie wyglądała godnie i dumnie w centrum miasta. Natomiast popiersie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Pomnik stoi na ul. Długiej.

Warto dodać, że zgodnie z projektem postać maszeruje z laską pod pachą. Dr Majkowski jest zamyślony, w jednej ręce trzyma pióro, a w drugiej swoją powieść o przygodach i życiu Remusa, pisze myśli, wyrywa kartki, które pod nogami mu się plączą. Rzeźba będzie wykonana z brązu. Ta koncepcja przedstawienia kaszubskiego pisarza została wybrana przez komisję, w skład której wchodzili: profesor Akademii Sztuk Pięknych, powiatowy konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Decyzję konsultowano z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy od dłuższego czasu sygnalizowali potrzebę godnego upamiętnienia tej ważnej osoby.

Aleksander Majkowski urodził się 17 lipca 1876 roku w Kościerzynie. To znany kaszubski pisarz, dziennikarz, poeta i dramaturg, przywódca Towarzystwa Młodokaszubów. Był prezesem Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działaczem społecznym, kulturalnym, politycznym, doktorem medycyny i lekarzem. W 1903 roku ukończył studia medyczne w Monachium. Przeniósł się do Zurychu w Szwajcarii, gdzie napisał dysertację doktorską uzyskując w 1904 roku stopień doktora medycyny. W tym samym roku powrócił na Kaszuby. Odbył roczny staż lekarski w Gdańsku i osiadł w Kościerzynie.

Aleksander Majkowski od listopada 1908 r. wydawał w Kościerzynie (a od 1911 r. w Gdańsku) miesięcznik „Gryf. Pismo dla spraw kaszubskich”. Tworzył też program kulturalno-polityczny i skupiał wokół siebie inteligencję kaszubską. Uczestniczył w wielu działaniach kulturalnych dla popularyzacji Kaszub. Po kilku latach starań w czerwcu 1912 r. w Gdańsku założył Towarzystwo Młodokaszubów , którego celem była praca „nad podniesieniem kulturalnym, ekonomicznym i politycznym Kaszub”. We wrześniu 1913 r. założył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie i towarzystwo dla jego prowadzenia oraz napisał przewodnik po Kaszubach pt. „Zdroje Raduni”. W sierpniu 1914 r. został wcielony do armii pruskiej jako lekarz. Pełnił służbę na terenie Polski, Rumunii i Francji. Prowadził w tych latach pamiętnik, pisał szkice z dziejów Kaszub oraz powieści „Pomorzanie”, „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Zmarł na niewydolność serca 10 lutego 1938 r. Został pochowany w Kartuzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto