Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszą na Pomorzu mikrobiogazownię będzie można zobaczyć w Lubaniu.

(EDA)
Pierwszą na Pomorzu mikrobiogazownię będzie można zobaczyć w Lubaniu. Zainteresowani tematem rolnicy będą mogli przekonać się jak w rzeczywistości sprawdza się takie urządzenie

Jak zmniejszyć koszty utrzymania gospodarstwa i ilość odpadów uzyskiwanych z produkcji roślinnej i zwierzęcej? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Przed kilkoma dniami dostarczono tam prototyp modułowej mikrobiogazowni. Będzie to jedyny tego rodzaju obiekt na Pomorzu.
Warto dodać, że przedsięwzięcie to jest efektem współpracy pomiędzy: Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Energą S.A., Politechniką Gdańską i Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
- Biogazownia rolnicza służyć będzie do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych lub odpadów organicznych - mówi Aleksander Mach, dyrektor PODR w Gdańsku. - Zbudowana będzie z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika biogazu, układu kogeneracyjnego i podczyszczania biogazu, układu automatyki oraz zbiornika magazynującego poferment.
Jak podkreślają eksperci, głównym założeniem dla budowy mikrobiogazowni jest jej wykorzystanie dla zasilania w energię elektryczną gospodarstw rolnych, zdolnych wytworzyć biomasę dla zapewnienia ciągłej produkcji biogazu. Otrzymana w ten sposób energia ma obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa i zmniejszyć ilość odpadów, generowanych podczas produkcji roślinnej lub zwierzęcej.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia procesu instalacji mikrobiogazowni - mówi Aleksander Mach. - Pozwoli to naszemu ośrodkowi na rozszerzenie działalności szkoleniowej i informacyjnej, w szczególności w zakresie: rozwiązywania problemów technologiczno-środowiskowych gospodarstw rolnych oraz odnawialnych źródeł energii.
Od dawna mówi się, że produkcja i wykorzystanie biogazu rolniczego jest jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania zielonej energii. Świadczyć o tym może fakt, że rozwój biogazowni rolniczych zaczyna się cieszyć w Polsce coraz większym zainteresowaniem, gdyż nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz pozwala wykorzystać produkty uboczne rynku rolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto