Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 osób zarobiło więcej niż milion Najwięcej jest ich oczywiście w Trójmieście

maciej wajer
Chyba wszyscy Pomorzanie chcieliby zarabiać ponad milion złotych w ciągu roku. W ubiegłym roku takie dochody zadeklarowało 718 osób zamieszkałych na Pomorzu. Rekordzista osiągnął dochód ponad 31 mln zł. To dowód, że dla niektórych czasy kryzysu nie są zbyt dotkliwe, wręcz przeciwnie.

- Osoby o najwyższych dochodach osiągają je z różnych źródeł i rodzajów działalności - mówi Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Nie można powiedzieć, że jakaś branża jest dominująca.

Czym się zajmują? Między innymi budownictwem, produkcją, sprzedażą hurtową czy usługami dla firm bądź pokaźne dochody uzyskują ze stosunku pracy. Wśród milionerów są także osoby zarabiające na rynku kapitałowym, czyli m.in. na sprzedaży akcji.

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej osób, które zarobiły ponad milion złotych, pochodzi z Trójmiasta. W Gdańsku taki dochód wykazało 200 osób. W porównaniu z 2010 rokiem przybyło nam 50 milionerów. 142 gdynian zarobiło ponad milion - to o 22 więcej niż rok wcześniej. W Sopocie jest ich 47 - przybyło 12, w Słupsku i powiecie słupskim 53 - tu wyjątkowo ubyło 3. Jednak nie tylko największe miasta i okolice są enklawami milionerów. W Wejherowie i powiecie dochody w wysokości co najmniej 1 miliona wykazało 46 osób, a w powiecie kartuskim 52 osoby, więcej o 4 niż rok wcześniej.

Milionerów przybywa także w innych regionach. Przykładem mogą być chociażby powiaty kościerski, tczewski oraz bytowski. Jak wynika z danych kościerskiej skarbówki, dochód powyżej miliona złotych za rok 2011 zadeklarowało aż 19 osób.

- To duży wzrost - uważa Leszek Synak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie. - Dochód powyżej miliona złotych uzyskany w roku 2010 zadeklarowało 13 osób. Dla porównania podam, że w minionych latach w powiecie kościerskim w jednym roku przybywało średnio 1-2 milionerów.

Ten niewątpliwy sukces nie jest bynajmniej efektem wygranej w lotto lub odziedziczenia spadku po bogatych krewnych. Jak się okazuje, to rezultat długofalowych działań oraz doświadczenia.

- Osoby, którym się udało uzyskać status milionerów, nie wzięły się znikąd - dodaje Leszek Synak. - Tak się składa, że wszyscy działają na kościerskim rynku od wielu lat. To podmioty, które ciągle się rozwijają. Można się pokusić o stwierdzenie, że uzyskanie wspomnianych dochodów jest efektem ich sposobu działania oraz różnych pomysłów. Zdecydowana większość z nich prowadzi swoją działalność na terenie powiatu kościerskiego, ale są i takie przypadki, że ta działalność jest prowadzona poza granicami powiatu kościerskiego.

Podobną opinię mają również eksperci od ekonomii oraz gospodarki. Zdaniem Ireneusza Jabłońskiego, ekonomisty z Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, podmioty, którym się udaje uzyskać dochód powyżej miliona złotych, to przedsiębiorcy potrafiący wykorzystać załamanie koniunktury gospodarczej.

- Część z nich po prostu wykorzystuje spowolnienie gospodarcze i umacnia swoją dotychczasową pozycję na rynku - ocenia Ireneusz Jabłoński. - W kryzysie część przedsiębiorców wypada z gry, inni się umacniają. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że kryzys potrafią przetrwać ci, którzy mają dobre pomysły na swoją działalność.

A na czym w czasie kryzysu można zbić przysłowiowe kokosy? Okazuje się, że najwięcej spośród kościerskich milionerów zajmuje się handlem i produkcją oraz działalnością w branży budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto