Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popielec to dzień, w którym katolicy rozpoczynają okres 40-dniowego postu

Ola Szatan
W Środę Popielcową ludzie chętnie zaglądają do kościoła
W Środę Popielcową ludzie chętnie zaglądają do kościoła FOT. WOJCIECH GADOMSKI
Środa Popielcowa, zwana również Popielcem, to dzień pokuty, którym katolicy rozpoczynają okres czterdziestodniowego postu, przygotowującego do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

- Ten dzień jest taką granicą, która wyraźnie oddziela miniony karnawał od czasu wyciszenia, który właśnie nastaje. Nawet jeżeli u niektórych poczucie sacrum zanikło w codziennym życiu, to Popielec jest jednym z tych dni, kiedy ludzie chętnie zaglądają do kościoła. Pobudza on do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia - tłumaczy ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.

W Środę Popielcową księża w kościołach posypują głowy wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. Obrzędowi temu towarzyszą wypowiadane przez duchownych słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Wedle zwyczaju popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

- Popiół drastycznie przypomina nam o kruchości życia człowieka, o jego nieuchronności, o tym, że życie kiedyś się skończy - mówi ks. Kwiecień.
Jak podkreślają duchowni, okresy i dni pokuty w Kościele katolickim są czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" oraz "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

Co ciekawe okres przygotowań do świąt Zmartwychwstania, nie od razu obejmował czterdzieści dni.

- Historia Wielkiego Postu wskazuje na to, że w pierwotnym kościele, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa trwał zaledwie 40 godzin. Z czasem zaczął rosnąć do tygodnia - wyjaśnia rzecznik diecezji sosnowieckiej.

Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 roku.

W okresie Wielkiego Postu w kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa: droga krzyżowa (w piątki) oraz gorzkie żale (w niedziele).

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek (w tym roku przypada 1 kwietnia), gdy rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Zwieńczy go Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia).

Tymczasem już w najbliższą sobotę, 20 lutego do naszej gazety dołączony zostanie obrazek z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego wraz z modlitwą papieża Jana Pawła II na Wielki Post.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto