Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciel Gminy Miejskiej Kościerzyna wziął udział w sympozjum kończącym realizację projektu

Joanna Surażyńska
W siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli przedstawiciel Gminy Miejskiej Kościerzyna wziął udział w sympozjum kończącym realizację projektu GREEN TWINNING. Kościerzyna będąca jedynym z Pomorza beneficjentem projektu prezentowała na forum międzynarodowym swoje doświadczenia z opracowywania i wdrażania Planu działań na rzecz zrównoważonej energii miasta Kościerzyna (SEAP).

Najciekawsze rezultaty projektu Green Twinning w Polsce w oparciu o Kościerzynę oraz Piaseczno prezentowała przedstawicielka Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Poruszano m.in. takie tematy, jak zielone partnerstwa miast, zrównoważone planowanie energetyczne w małych gminach, dobre praktyki w zakresie opracowania SEAP-ów. W wystąpieniu przedstawiono m.inn. podstawowe informacje na temat Kościerzyny, w tym szczególnie dotyczące jej sytuacji energetycznej i zaangażowania w działalność proenergetyczną. Zaprezentowano najważniejsze wyniki bazowej inwentaryzacji emisji oraz założenia Planu działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Kościerzyna (SEAPu) i przewidziane w nim działania z uwzględnieniem już realizowanych i planowanych projektów energetycznych.

Na zakończenie konferencji odbyła się debata na temat wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego na szczeblu lokalnym i regionalnym z udziałem przedstawicieli instytucji europejskich - Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komisji Europejskiej oraz Przedstawiciel "Porozumienia między burmistrzami" oraz samorządów lokalnych (Burmistrz Gminy Smolyan z Bułgarii - Marin Zahariev
i Burmistrz Giurgiu Gminy - Barbu Nicolae z Rumunii).

Warto przypomnieć, że kończący się w kwietniu br. projekt miał charakter międzynarodowy i był realizowany przez konsorcjum 10 partnerów z Grecji, Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii, a jego beneficjentami były gminy: Kościerzyna, Jarocin, Lublin, Lubin, Pałecznicę, Piaseczno i Śrem. Dzięki tzw. zielonej współpracy Kościerzyna wzmocniła techniczne i finansowe kompetencje w zakresie zrównoważonego planowania energetycznego, które w efekcie realizacji planowanych w SEAPie działań doprowadzą do zmniejszenia emisji CO2 o minimum 20% do 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto