Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta wystosowała apel do Sejmu RP w sprawie ustanowienia dnia 26 lutego Dniem Hymnu

wm
W tym roku przypada 215 rocznica napisania tekstu przez Józefa Wybickiego, który dzisiaj jest hymnem naszego kraju. "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", bo tak wcześniej nazywano "Mazurka Dąbrowskiego", została napisana w 1797 roku w Reggio Emilia.

- W dniu 26 lutego 1927 roku ministerstwo spraw wewnętrznych okólnikiem ogłosiło tekst Mazurka Dąbrowskiego jako Hymn Państwowy - informuje Benedykt Karczewski. - Dla uczczenia tego wydarzenia zawnioskowałem do Rady Miasta Kościerzyna o podjęcie apelu z jednoczesnym przesłaniem go do Sejmu RP celem ustanowienia dnia 26 lutego Dniem Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak przyznają specjaliści, wskazania ostatecznej daty dotyczącej ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem nie jest łatwe. Wszystko za sprawą różnych okólników wydawanych przez ministerstwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Już w 1921 roku Władysław Sikorski jako szef Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych wydał rozkaz dotyczący tego, że "Mazurek Dąbrowskiego" będzie w wojsku śpiewany jako hymn. Z kolei 15 października 1926 roku ministerstwo wyznań religijnych i oświecenia publicznego wydało okólnik do Kuratoriów Szkolnych w sprawie Hymnu Narodowego, który zawierał 4 zwrotki wraz z refrenem. Kolejnym dokumentem był okólnik ministerstwa spraw wewnętrznych z 26 lutego 1927 roku, który mówił o tym, że tekst Józefa Wybickiego będzie hymnem państwowym. Warto zaznaczyć jednak, że okólnik dotyczył tylko jednej zwrotki i refrenu.

Na tym jednak nie koniec, bo 2 kwietnia 1927 roku, decyzją resortu wyznań religijnych ukazał się kolejny dokument dotyczący hymnu, który zawierał melodię oraz tzw. harmonizację ustaloną przez specjalną komisję. Dodajmy, że wspomniana harmonizacja została opracowana przez Feliksa Konopaska, polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga muzycznego.

- Do dzisiaj trwają dyskusje między historykami na temat tego, która data jest faktyczną datą ustanowienia tekstu Józefa Wybickiego hymnem narodowym - mówi Henryk Wawrzyk, kierownik Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. - Sprawa rzeczywiście nie jest łatwa, ponieważ tych okólników było kilka. Osobiście wydaje mi się, że najważniejszy był okólnik z 15 października 1926 roku, ponieważ on dotyczył czterech zwrotek oraz refrenu. Okólnik resortu spraw wewnętrznych z 1927 roku jest w moim przekonaniu niepełny, ponieważ dotyczy jednej zwrotki, a hymn należy odśpiewać w całości, czyli cztery zwrotki wraz z refrenem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto