Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratowali tonącego, zakleszczonego w aucie i ewakuowali dzieci z płonącej szkoły [ZDJĘCIA]

(EDA)
Strażacy z gminy Karsin swój wolny czas przeznaczają na doskonalenie umiejętności i naukę społeczności lokalnej, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w nieprzewidzianych sytuacjach.

Dzisiejsza straż pożarna jest służbą ratowniczą o szerokim spektrum działania. To wymaga odpowiedniego systemu szkolenia. Potrzeba doskonalenia strażaków wynika z ciągłego wzrostu zagrożeń oraz rozwoju nowoczesnych technik pożarniczych i ratowniczych. Niewątpliwym problemem jest brak wystarczających środków finansowych na prowadzenie profesjonalnych szkoleń. Zorganizowanie zajęć doskonalących z wykorzystaniem nowoczesnych środków pozoracji (profesjonalne trenażery kontenerowe) jest bardzo kosztowne. Dlatego też strażacy ochotnicy podejmują się różnych form samokształcenia.

Strażacy ochotnicy z terenu gminy Karsin realizują obecnie projekt pn.:„Wyszkolony strażak gwarancją naszego bezpieczeństwa”.

- Projekt został dofinansowany przez Fundację Rozwoju Lokalnego Parasol w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, ze środków Programu FIO Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - mówi Krzysztof Datta, komendant gminny OSP, lider projektu. - Głównymi odbiorcami działań projektowych są strażacy z jednostek OSP Karsin, OSP Osowo, OSP Wdzydze Tucholskie i OSP Wiele, działających na terenie gminy Karsin oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karsin. Podstawowym warunkiem osiągnięcia celu szkolenia jest stworzenie odpowiedniej symulacji, w której maksymalnie zbliżymy ratowników do realnych warunków.

Udział ludzi symulujących ofiary w ćwiczeniach ratunkowych jest dla nich niebezpieczny, niekiedy niemożliwy. Dlatego też z pozyskanego grantu zakupiono sprzęt szkoleniowy m.in. profesjonalny fantom treningowy wraz z sprzętem towarzyszącym do pozoracji podczas ćwiczeń ratowniczych. Następnie odbył się cykl warsztatów szkoleniowych dla strażaków i członków MDP, podczas których uczestnicy doskonalili swoje umiejętności ratownicze.

- Strażacy uczyli się podstawowych technik ratowania tonącego w wodzie, odbyły się warsztaty z gaszenia pożarów wewnętrznych, „czytania dymu” i przewidywania niebezpiecznych dla ratowników zjawisk pożarowych - dodaje Krzysztof Datta. - Uczestnicy pracowali różnymi technikami gaśniczymi, przećwiczyli różne sposoby ewakuacji osób ze strefy objętej pożarem, uwalniania osób zakleszczonych w pojazdach lub przygniecionych przez różne konstrukcje.

W ramach projektu przeprowadzono też próbną ewakuację Szkoły Podstawowej w Karsinie, której celem było nabycie przez uczniów umiejętności prawidłowego zachowania się na wypadek pożaru w szkole lub w domu. To spektakularne zadanie okazało się doskonałą okazją do przećwiczenia zachowań w niezwykle niebezpiecznych sytuacjach. Uczniowie wiedzą, na jak działać, by minimalizować ryzyko.

- Należy dodać, że chociaż szkolenia odbywały się w weekendy to strażacy bardzo chętnie poświęcili swój wolny czas. Z pewnością nabyta wiedza i nowe umiejętności pozwolą naszym strażakom jeszcze skuteczniej nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia ludzkiego - dodaje Krzysztof Datta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto