Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recenzje książek. Przejrzeliśmy najciekawsze premiery. Zobaczcie, co warto przeczytać

Marcin Walków
Od tego wydarzenia rozpoczęła się historia państwa polskiego. Była Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 roku, książę Mieszko I przyjął chrzest. I w zasadzie tyle na ten temat wiemy, choć - według niektórych - nawet daty nie możemy być pewni. Nie wiadomo, gdzie chrzest się odbył i kto go udzielał. Wiele przemawia za Poznaniem, mniej prawdopodobne jest Gniezno, na liście miejsc pojawia się nawet… Wrocław. Wątpliwości nie budzi fakt, że chrzest naprawdę się odbył.
Prof. Krzysztof Ożóg nie skupia się na domniemaniach i poszukiwaniu dowodów, jak przebiegał chrzest Polski. Właściwie to opisuje początek dynastii Piastów. Zaczyna od wędrówki plemion, konfliktów i sojuszy, które uformowały słowiańską część Europy. Pisze o przebiegu chrystianizacji na okolicznych ziemiach. Przyjęcie chrztu nie było bowiem aktem ideologicznym, a politycznym. Prof. Ożóg krok po kroku opisuje, jak tworzyły się struktury kościelne, a tym samym, jak pozycja państwa polskiego umacniała się na średniowiecznej mapie Europy. Na kartach książki nie brakuje pierwszego koronowanego króla - Bolesława Chrobrego, męczeńskiej misji świętego Wojciecha, braci Konstantego i Metodego - szerzej znanych jako Cyryl i Metody, a nawet opowieści z życia ówczesnych dworów i grodów. 
Choć to książka historyczna, a jej treść udokumentowana jest licznymi źródłami, można śmiało ją nazwać lekturą wciągającą. Poszczególne rozdziały są krótkie, dobrze uporządkowane i nie brak w nich ciekawostek, rekonstrukcji słowiańskich osad, reprodukcji obrazów przedstawiających historyczne momenty. Przed 1050. rocznicą chrztu, to rzecz warta przeczytania nie tylko dla miłośników historii, ale i tych, którzy na co dzień są z nią na bakier. 

Prof. Krzysztof Ożóg jest historykykiem-mediewistą, pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 r. kieruje Zakładem Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ, a od 2012 r. jest dyrektorem Archiwum UJ. Prowadzi badania nad środowiskami intelektualnymi w Polsce i Europie średniowiecznej, dziejopisarstwem, historią polskiego Kościoła oraz monarchią Piastów, Andegawenów i Jagiellonów. Interesuje się także dziejami duchowości, dziejami regionalnymi i edycją źródeł średniowiecznych.

„966. Chrzest Polski” Krzysztof Ożóg, Biały Kruk, Kraków 2015, cena: 69 zł
Od tego wydarzenia rozpoczęła się historia państwa polskiego. Była Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 roku, książę Mieszko I przyjął chrzest. I w zasadzie tyle na ten temat wiemy, choć - według niektórych - nawet daty nie możemy być pewni. Nie wiadomo, gdzie chrzest się odbył i kto go udzielał. Wiele przemawia za Poznaniem, mniej prawdopodobne jest Gniezno, na liście miejsc pojawia się nawet… Wrocław. Wątpliwości nie budzi fakt, że chrzest naprawdę się odbył. Prof. Krzysztof Ożóg nie skupia się na domniemaniach i poszukiwaniu dowodów, jak przebiegał chrzest Polski. Właściwie to opisuje początek dynastii Piastów. Zaczyna od wędrówki plemion, konfliktów i sojuszy, które uformowały słowiańską część Europy. Pisze o przebiegu chrystianizacji na okolicznych ziemiach. Przyjęcie chrztu nie było bowiem aktem ideologicznym, a politycznym. Prof. Ożóg krok po kroku opisuje, jak tworzyły się struktury kościelne, a tym samym, jak pozycja państwa polskiego umacniała się na średniowiecznej mapie Europy. Na kartach książki nie brakuje pierwszego koronowanego króla - Bolesława Chrobrego, męczeńskiej misji świętego Wojciecha, braci Konstantego i Metodego - szerzej znanych jako Cyryl i Metody, a nawet opowieści z życia ówczesnych dworów i grodów.  Choć to książka historyczna, a jej treść udokumentowana jest licznymi źródłami, można śmiało ją nazwać lekturą wciągającą. Poszczególne rozdziały są krótkie, dobrze uporządkowane i nie brak w nich ciekawostek, rekonstrukcji słowiańskich osad, reprodukcji obrazów przedstawiających historyczne momenty. Przed 1050. rocznicą chrztu, to rzecz warta przeczytania nie tylko dla miłośników historii, ale i tych, którzy na co dzień są z nią na bakier.  Prof. Krzysztof Ożóg jest historykykiem-mediewistą, pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 r. kieruje Zakładem Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ, a od 2012 r. jest dyrektorem Archiwum UJ. Prowadzi badania nad środowiskami intelektualnymi w Polsce i Europie średniowiecznej, dziejopisarstwem, historią polskiego Kościoła oraz monarchią Piastów, Andegawenów i Jagiellonów. Interesuje się także dziejami duchowości, dziejami regionalnymi i edycją źródeł średniowiecznych. „966. Chrzest Polski” Krzysztof Ożóg, Biały Kruk, Kraków 2015, cena: 69 zł mat. pras.
Gdyby Adam Mickiewicz miał Facebooka? oraz co odróżnia nas od małp? - między innymi na te pytania odpowiadają książki, które warto przeczytać w najbliższym czasie. Wśród naszych recenzji znajdziecie także pozycje historyczne, popkulturowy przewodnik po Londynie czy poradnik: "Co to jest islam?" Więcej znajdziesz w naszym przeglądzie. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto