Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ruchanki” najsmaczniejszą potrawą kaszubską

aniz
materialy prasowe
Gmina Miejska Kościerzyna oraz kilkunastu kościerskich restauratorów w dniach 11-17 sierpień 2014 r., chcąc jak najszerzej promować nasz region i przybliżyć go zarówno turystom jak i mieszkańcom Kościerzyny wspólnie zorganizowali akcję pn. Tydzień Kuchni Kaszubskiej

Wszyscy, którzy w tym czasie skosztowali kaszubskich specjałów oferowanych przez kościerskie restauracje wypełniając ankietę wybrali swoją ulubioną potrawę. Zdecydowanie najwięcej głosów otrzymały „Ruchanki”, na kolejnych miejscach uplasowały się żurek kaszubski oraz śledź po kaszubsku.

Według opinii klientów najsmaczniejsze kaszubskie potrawy podczas „Tygodnia Kuchni Kaszubskiej” serwowała Restauracja Stary Browar Kościerzyna. Na drugim miejscu znalazł się Bar Gyros, a trzecie miejsce zajęła restauracja „Otwarta”.

Spośród osób, które wypełniły ankietę dotyczącą ulubionej potrawy w dniu 17 sierpnia 2014 r. rozlosowaliśmy atrakcyjne nagrody.

Restauracje, które wzięły udział w „Tygodniu Kuchni Kaszubskiej”:
Restauracja „Rzemyk” - ul. Józefa Tkaczyka 6
Hotel-ik Obiady Domowe - ul. Długa 26                          
Restauracja „Lemon Tree” - ul. Źródlana 9              
Restauracja „Pod Kurem” - ul. Strzelnica 2                     
Hotel BAZUNY i restauracja Malena  - ul. Kościuszki 17                   
Stary Browar - ul. Słodowa 3            
Restauracja Kościerzanka - ul. 3 Maja 9                          
Restauracja "Otwarta" - ul. Strzelecka 36                   
Bar Zigi - ul. Tadeusza Kościuszki 34
Hotel „Gryf” - ul. Ogrodowa 2                    
Bar Mleczny „Społem” - ul. Rynek 6                           
Gyros. ZPHU. Bar. Mański R. - ul. Długa 34              
Piekarnia-Cukiernia BJ Jarzębińscy - ul. Świętojańska 20

Ruchanki - pod tą wesołą nazwą kryją się pyszne racuchy. Nie zwyczajne, tylko robione z żytniego ciasta chlebowego. Nazwa pochodzi od kaszubskiego słowa "wyruchan ", czyli wyrośnięte i wyrobione. Tradycja smażenia "ruchanek" sięga osiemnastego wieku. Do dziś starzy, rdzenni Kaszubi pamiętają jak ich babcie czy mamy, w trakcie pieczenia chleba w piecu chlebowym smażyły placki z resztek ciasta, które zostało w dzieży. Albo też, kiedy zabrakło chleba na śniadanie, wyjmowały z dzieży, w której rosło ciasto, małe porcje i smażyły je w tłuszczu na patelni. Usmażone racuszki jadano gorące, posypane cukrem. Wspaniale przygotowuje je pan Kazimierz Konkol z Rotembarku, gdzie prowadzi Agroturystykę "Na kampie", która należy do Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Kościerska Chata". Przepis na te specjały jest w rodzinie pana Kazimierza od pokoleń. On sam stał się niemal mistrzem w ich przygotowywaniu. O tym, jak są smaczne, można się przekonać podczas licznych imprez, w których uczestniczy pan Kazimierz. Przygotowanie "ruchanek" nie jest zbyt skomplikowane. Do ich wyrobu, potrzebujemy:
-3,5 szklanki mąki żytniej -500 ml mleka lub wody -40 g drożdży -olej do smażenia -sól -cukier.

Ciasto należy zagnieść. Jeżeli nie mamy zakwasu, wówczas drożdże trzeba rozmieszać w letnim mleku, dodać trochę mąki i cukru. Pozostawić do wyrośnięcia. Do rozczynu dodać mąkę i mleko/wodę. Dobrze wszystko połączyć. Pozostawić na około 6 godz. do wyrośnięcia. Na rozgrzany olej kłaść łyżką stołową ciasto, piec po obu stronach na złoty kolor. Upieczone placuszki posypujemy cukrem.

Fot. ruchanki u źródło: www.lot-sercekaszub.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto