Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z powiatu kościerskiego mogą zaszczepić się za darmo przeciwko pneumokokom

(EDA)
Pneumokoki są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Pneumokoki mogą być bardzo niebezpieczne, ale można się przed nimi ustrzec. Osoby po 65 roku, które są w grupie ryzyka, mają szansę na darmowe szczepienia.

Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 65 roku życia znajdujących się w grupie ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową), będących mieszkańcami powiatu kościerskiego. W ramach „Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej - szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka” realizuje na terenie powiatu kościerskiego NZOZ Przychodnia w Kościerzynie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 7.

- Celem Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową, poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem - mówi Grażyna Greinke, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie. - W programie uczestniczy łącznie 13 powiatów, tj. powiat wejherowski, bytowski, chojnicki, kościerski, kwidzyński, tczewski, człuchowski, kartuski, malborski, pucki, Gdynia, Sopot i Słupsk.

Jak podkreślają specjaliści, najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych kończy się trwałą głuchotą. Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę. Jeżeli dochodzi do najcięższego scenariusza - zajęcia narządów wewnętrznych (tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokowej) wiele osób umiera albo ma trwałe uszkodzenia narządów, w szczególności mózgu.

Zakażenia pneumokokami występują we wszystkich grupach wiekowych, ale najbardziej narażone są małe dzieci do 2 lat i osoby starsze powyżej 65 lat. Niestety, pneumokoki coraz częściej stają się oporne na antybiotyki. Warto dodać, że od dwóch lat obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom są małe dzieci. Jednak osoby starsze nie mają takiej ochrony. Dlatego też warto skorzystać z oferty po 65. roku życia.

Zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności dzieci na świecie, co roku umiera ponad 1,5 mln osób z powodu zakażeń pneumokokowych, z tego ok. 1 mln z powodu zapaleń płuc. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 700 przypadków pneumokokowych zakażeń inwazyjnych. Liczba zakażeń nieinwazyjnych nie jest dokładnie znana. Ocenia się, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób.

- Bardzo zachęcam osoby po 65 roku życia do skorzystania z darmowych szczepień - dodaje Grażyna Greinke. - Korzyści są ogromne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto