Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kościerzynie będą badać w kierunku HCV!

Joanna Surażyńska
Samorządowy Program Profilaktyczny zostanie wdrożony już w 2014 roku. Wdrożenie programu profilaktyki zakażeń HCV w Powiecie Kościerskim to jeden tematów dwóch spotkań, zainicjowanych przez Władze Miasta Kościerzyna oraz Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Kościerzynie.

Spotkania odbyły się w październiku i grudniu br., a ich efektem jest podjęcie działań zmierzających do wdrożenia przez Gminę Miejską Kościerzyna w 2014 roku programu profilaktycznego dla mieszkańców. Program zaplanowany jest na trzy lata. Jak przekonują eksperci działania te będą miały bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji epidemiologicznej w Powiecie Kościerskim.

Problem wirusowego zapalenia wątroby typu C dotyka co 50-tego Polaka. Niestety większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo lub po zbyt długim czasie od zakażenia, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość czy rak wątrobowokomórkowy (HCC). Co gorsza osoby, nieświadome zakażenia - zarażają inne. Jest to ogromne zagrożenie dla reszty społeczeństwa, ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa.

- Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z wzw typu C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Celem planowanej na 2014 rok akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wzw typu C poprzez wskazanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja społeczności kościerskiej do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi – mówi dyrektor Grażyna Greinke.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych wzw typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, z czego do tej pory zdiagnozowano występowanie wirusa u niewielkiej ilości osób. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie Pomorskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 43 556 mieszkańców a w samej Kościerzynie u ok. 450 osób. Eskeprci ds chorób zakaźnych są zgodni: tylko szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych mogą zahamować epidemię. Analizując stan na dziś prawdopodobny jest scenariusz, że w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do ujawnienia dużej liczby chorych z późnymi następstwami wzw typu C. Mogą one wystąpić nawet u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy.

W Polsce bez refundacji

- Niestety w Polsce badania na obecność przeciwciał wirusa HCV są refundowane tylko w przypadku, gdy skierowanie na nie wyda lekarz specjalista tj. lekarz chorób zakaźnych. Dostanie się na wizytę do lekarza chorób zakaźnych często nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób mając w perspektywie wielotygodniowe oczekiwanie na wizytę do specjalisty, po prostu rezygnuje. Dlatego, mając na uwadze rekomendacje ekspertów postanowiliśmy zaangażować się w działania prewencyjne i umożliwić naszym mieszkańcom wykonanie bezpłatnego badania w kierunku wykrycia wirusa HCV. Chcemy przebadać jak największą grupę osób i do tego samego zachęcamy też inne, okoliczne samorządy – mówi pan Zdzisław Czucha, Burmistrz Kościerzyny.

- Decyzja o wdrożeniu programu profilaktyki zakażeń HCV w innych częściach wojwództwa Pomorskiego przyczyniłaby się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w regionie. Dla mieszkańców byłaby to korzyść nie do przecenienia, gdyż mogłaby mieć wpływ na uratowanie zdrowia lub życia niejednej osobie. Profilaktyka zdrowotna jest zawsze najbardziej opłacalną inwestycją i my ją popieramy – kwituje pan Burmistrz.

Lokalnie

Działania wynikające z zadań jednostek samorządów terytorialnych z zakresu ochrony zdrowia dają możliwość podjęcia profilaktyki skierowanej do mieszkańców danego miasta, powiatu czy gminy. Takie starania są jak najbardziej słuszne i bardzo pozytywnie odbierane przez społeczeństwo o czym świadczą programy profilaktyczne już prowadzone w wybranych regionach.

- Profilaktyka uzależnień i chorób cywilizacyjnych, w tym wzw typu C oraz edukacja naszego społeczeństwa lokalnego to podstawa działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dlatego też inicjujemy, wspieramy i popieramy wszelkie działania profilaktyczne na naszym terenie. Dlatego dziękujemy realizatorom ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy zabójca WZW C”. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”, za zaangażowanie umożliwiające wdrożenie programu w nadchodzącym roku- podsumowuje dyrektor Grażyna Greinke.

O Kampanii

Kampania „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche. Pod koniec 2011 roku do organizatorów kampanii dołączyło stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”, w 2012 Fundacja Edukacji Społecznej, a w 2013 Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto