Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Konkurs Wiedzy o Kaszubach - odpowiedzi i lista laureatów

(J.S)
Janina Stefanowska
XIX Konkurs Wiedzy o Kaszubach zakończyliśmy. Oto odpowiedzi i lista laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się 29 kwietnia o godz. 10.30 Kartuskim Centrum Kultury przy ul. Klasztornej 1 w Kartuzach. Zapraszamy laureatów z opiekunami lub rodzicami. W XIX Konkursie Wiedzy o Kaszubach młodzi Czytelnicy z Pomorza nadesłali blisko 550 odpowiedzi, 13 prac multimedialnych i 50 plastycznych dzieł.

Pytania i odpowiedzi dla klas I - III szkół podstawowych
1. Podaj kaszubskie nazwy pięciu posiłków: pokrzésnik (frisztek)- podpôłnik- pôłnié- podwieczórk- wieczerza
2. Podaj imię i nazwisko kaszubskiej poetki piszącej m. in. dla dzieci : Ewa Warmowska
3. Podaj polskie odpowiedniki słów: bëne- wewnątrz, buten - na zewnątrz, sysczi - ssaki (koniki), ruchna - ubrania, ukôzka - zjawa
4. Zanim Kaszubi zamieszkali na swoich ziemiach, były tu przed nimi wielkoludy. Podaj ich nazwę, zajęcia i zabawy. Stolemy - olbrzymy zamieszkiwały ziemię kaszubską, pozostały po nich olbrzymie głazy. Występują w bajkach i baśniach jako dobre i złe stworzenia, które wyrywały drzewa i wrzucały je do jezior, usiały głazami krajobraz Kaszub.
5. Co kryje się pod nazwą "Kaszubskie bajania"? Kto, gdzie i kiedy je zapoczątkował? To impreza promująca czytanie bajek i baśni kaszubskich, zapoczątkowana przez ZKP - Zarząd Główny, Radio Gdańsk, Centrum Kultury w Kościerzynie w 2011r.
6. W którym z miast znajduje się pomnik króla morza? Jest w Gdańsku, w kulturze polskiej nazywa się go "Neptun", zaś Kaszubi zwą go "Krësztof" lub "Gosk".

Pytania i odpowiedzi dla klas IV - VI szkół podstawowych
1. Podaj datę zaślubin Polski z morzem. Napisz, kto i gdzie dokonał tego symbolicznego aktu? 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem w Pucku.
2. Podaj kaszubskie nazwy 3 świąt maryjnych. Gromicznô, Zélnô, Strëmiannô, Majewô, Szkaplerznô
3. Podaj polskie odpowiedniki słów i wyrażenia: tôfla - tablica, trzënórt- trójkąt , rôz przódë- dawniej, kiedyś, bótë - buty
4. Podaj nazwę miejscowości gdzie leży "diabelski kamień", który ma szczyt zwieńczony krzyżem?
Owśnice koło Łubiany
5. Kto opracował kaszubskie bajki ludowe ze zbioru pt. "Zaklęta Stegna"? Jerzy Samp
6. Wymień pięć rzek płynących na Kaszubach. Np. Radunia, Wierzyca, Reda, Piaśnica, Słupia, Wda, Brda, Sztołpa, Plutnica, Łeba

Gimnazjum
1. Kto i w jakich okolicznościach wypowiedział następujące zdanie: "Może mi kiedyś policzą Kaszuby, żem je tak kochał, tak się dla nich trudził"? Ksiądz Bernard Sychta wypowiedział te słowa otrzymując tytuł " Doktora Honoris causa" na Uniwersytecie Gdańskim w 1982r.
2. "Ścinanie kani"- to stary oryginalny kaszubski obrzęd - kiedy odbywało się ścinanie kani?
W sobótki, czyli w wigilię św. Jana, tj. 23.06
3. Podaj imię i nazwisko artysty, którego nazwano kaszubskim "Leonardo da Vinci"- z czego zasłynął ? Kaszubski artysta rzeźbiarz Józef Chełmowski z Brus -Jaglie, zasłynął z pięknych błękitnych aniołów, ptaszków, kapliczek przydrożnych.
4. Kaszuby kryją wiele ciekawych miejsc. Wymień po jednej nazwie: ruchomych piasków, puszczy i boru. Wskaż najbliższe im miejscowości. Wydmy na Mierzei Łebskiej ze wzniesieniem "Łęcka Góra", niedaleko Łeby, Puszcza Darżlubska kompleks lasów bukowo-sosnowych, Puck, Wejherowo, Bory Tucholskie to lasy sosnowe na południu Kaszub - Brusy, Charzykowy, Chojnice. Dziemiany, Lipusz, Tuchola, Wdzydze.
5. "Skrë Ormuzdowé" to nagrody przyznawane kaszubskim i pomorskim działaczom. Kto nadaje te wyróżnienia i od kiedy? Wyróżnienia "Skrë Ormuzdowé" nadaje Kolegium Redakcyjne, wspólnie z redakcją "Pomeranii" od 1985r.
6. Jaką rolę w 1920 r. odegrał 66. Pułk Piechoty w historii Kaszub i Pomorza? 66 Kaszubski Pułk Piechoty odegrał bardzo ważną rolę w przywróceniu Pomorza do Polski w 1920 r. Składał się z żołnierzy pochodzących z Kaszub. Brał udział w walkach z wojskami sowieckimi w 1920 r.

Szkoły ponadgimnazjalne
1. "Remusowa Kara" to warsztaty dla młodzieży. Kto je organizuje?
Która edycja "Remusowej kary" miała miejsce w 2014 r. i gdzie?
Te warsztaty organizuje Klub Studentów "Pomorania" i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w 2014r. odbyły się VII raz w Bachoborzu nad Jeziorem Charzykowskim.
2. Aktorka Danuta Stenka corocznie czyta Biblię w języku kaszubskim-podaj kto jest autorem tłumaczeń Biblii na język kaszubski, jak nazywa się ten projekt i w jakim mieście się odbywa? Ten projekt to "Verba Sakra". Od 12 lat czytanie Biblii po kaszubsku odbywa się w Wejherowie. Autorem tłumaczeń jest ojciec Adam Sikora.
3. Kim był wybitny polski mediewista rodem z Kaszub- podaj imię i nazwisko, miejsce urodzenia oraz jego dokonania dla Kaszub? Profesor Gerard Labuda urodził się w Nowej Hucie koło Mirachowa. Jest autorem trzytomowej "Historii Kaszubów w dziejach Pomorza", wielu publikacji i rozpraw zawartych w książce "Kaszubi i ich dzieje" składających się z czterech części "Zapiski morskie", "Zapiski pomorskie", "Zapiski kaszubskie", "Zapiski o twórcach i o sobie".
4. "Żëcé ë przigodë Remusa" Aleksandra Majkowskiego - to kaszubska epopeja, która doczekała się profesjonalnej realizacji teatralnej- podaj tytuł sztuki, nazwę teatru i datę premiery. Tytuł sztuki to "Remus" a wystawił ją 25 października 2014 r. Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku.
5. Co kryje się pod nazwą "Tuszkowska Matka"? Opisz krótko historię nadania tej nazwy
"Tuszkowska Matka" to atrakcja przyrodnicza w Tuszkowach - jest to drzewo, kilkusetletnia sosna. Związane z nią legendy mówią, że wyrosła w miejscu pochowania najstarszej mieszkanki wsi.
6. Dla upamiętnienia dokonań na rzecz Kaszub, ZKP ogłosiło patronem roku 2015 jednego z młodokaszubów. Podaj imię i nazwisko oraz 3 najważniejsze zasługi.
Patronem roku 2015 został Młodokaszuba ksiądz Leon Heyke. Pochodził z północy Kaszub z Cierzni, z parafii Kielno. Pisarz, poeta , jego dzieła to między innymi: poemat "Dobrogost i Miłosława", zbiór wierszy "Kaszëbsczé Spiéwë", "Szałobułki".

Autorką pytań jest Jolanta Czerwińska, nauczyciel języka kaszubskiego w Zespole Szkół w Kiełpinie
>>> Laureaci XVIII Konkursu Wiedzy o Kaszubach 2014 - gala wręczenia nagród
Na uroczyste zakończenie zapraszamy: Marcela Dejka z Chmielna, Oskara Kotłowskiego z Mirachowa, Tosię Patelczyk z Grzybna, Nikodema Warmowskiego z Kartuz, Michała i Mariusza Formelów z Barłomina, Kacpra Cybulę z Mirachowa.
W kategorii klas IV-VI zapraszamy: Martę Pollak z Nakli, Kamilę Łoś z Ugoszczy, Magdalenę Rebus z Miszewa, Tosię Gajewską z Kowali, Juliana Wolskiego z Klukowej Huty, Karola Ropela - Cybulę z Kożyczkowa.
W kategorii gimnazjalistów zapraszamy: Marcina Kożyczkowskiego z Kiełpina, Natalię Sobiecką z Nakli, Klaudię Wnuk - Lipińską z Kartuz.
Na liście zaproszonych są też: Weronika Damps z ZSZiO Kartuzy, Anna Knitter z Dziemian, Paulina Magulska z ZSZiO w Żukowie oraz Monika Dułak z PZS nr 1 Kościerzynie.

Za zadanie specjalne - prezentacje multimedialne - nagrodę otrzyma Weronika Damps z ZSZiO Kartuzy a wyróżnienia - Patryk Magulski z Goręczyna oraz Rozalia Pijor zkoła regionalnego PZPOW Wejherowo.
Zapraszamy też autorów drugiego zadania specjalnego - ilustracji do opowiastki ze słownika ks. Bernarda Sychty: Fabiana Marszałkowskiego z Mirachowa, Sandrę Hincę z Miechucina, Klaudię Konkel Dzierżążna oraz Fabiana Puzdrowskiego z Chmielna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto