Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Hanna i Benedykt Narlochowie z Nowych Polaszek laureatami etapu wojewódzkiego konkursu

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Od 18 lat najbezpieczniejsze gospodarstwa w Polsce są doceniane w konkursie. W tym roku w finale etapu wojewódzkiego znaleźli się Hanna i Benedykt Narlochowie z Nowych Polaszek w gm. Stara Kiszewa, którzy zajęli trzecie miejsce. Natomiast na poziomie regionalnym drugie. Konkurencja była spora. Gratulujemy!

Hanna i Benedykt Narlochowie z Nowych Polaszek zajęli trzecie miejsce w etapie wojewódzkim XVIII. edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Właściciele mieli sporą konkurencję, bo o zaszczytny tytuł i nagrody walczyło aż 45 rolników z całego Pomorza, zakwalifikowanych we wcześniejszym etapie. Dodajmy, że rolnicy z Nowych Polaszek w regionie zajęli drugie miejsce (powiaty wejherowski, kartuski, kościerski, gdański i Pruszcz Gdański)

Konkurs od wielu już lat jest okazją, aby docenić te osoby, które stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo w swojej pracy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że rolnicy oraz wykonujący prace i przebywający w gospodarstwie rolnym narażeni są na szereg niebezpiecznych czynników, które mogą powodować wypadki oraz choroby zawodowe, charakterystyczne dla tej gałęzi produkcji. Obsługa maszyn i urządzeń, zwierząt, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, przenoszenie ciężkich przedmiotów czy wykonywanie czynności na wysokości niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia i życia rolników i osób trzecich. Na szczęście coraz więcej właścicieli gospodarstw dba o wszelkie aspekty ochrony, by jak najbardziej zminimalizować zagrożenie.

Organizatorem Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał patronat honorowy prezydenta Andrzeja Dudy.

- Na przestrzeni ostatnich lat widać duży postęp w gospodarstwach, a rolnicy dbają nie tylko o wygląd wizualny, ale i bezpieczeństwo, które jest priorytetem - mówi Magdalena Dargacz, kierownik KRUS w Kościerzynie. - Niewątpliwie duży wpływ na rozwój rolnictwa miały także fundusze europejskie. Muszę przyznać, że gospodarstwo z naszego powiatu wypadło bardzo dobrze i cieszy mnie, że zostało docenione w województwie.

Jak wynika z naszych informacji, komisje konkursowe oceniały 906 gospodarstw indywidualnych prowadzonych w całym kraju przez osoby ubezpieczone w KRUS. Większość stanowiły gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha (jest ich 656, tj. 72,4 proc. ogółu zgłoszonych), głównie o profilu produkcji mieszanym (391 gospodarstw, tj. 43,2 proc.) profilu produkcji roślinnej - zboża (220 gospodarstw, tj. 24,3proc.).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto