Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cierpliwość i profesjonalizm popłacają. 18 ośrodków w piłkarskim programie Orlenu

red.

Prawidłowe szkolenie sportowe młodzieży to najprostsza i zarazem najtrudniejsza droga do osiągania sukcesów w danej dyscyplinie. Wielki program piłkarski od 2012 roku działa i rozwija się dzięki idei z Gdańska.

„Piłkarska przyszłość z Orlenem” to program, który na przestrzeni lat zmieniał swoją nazwę, ale od początku wspierany był przez paliwowy koncern z Gdańska. Zamysł był oczywisty, bo Lotos, jako ówczesny sponsor, zdecydował się postawić na profesjonalizm w działaniu. A profesjonalizm ten przejawiał się w stworzeniu ośrodków piłkarskich, które miały ze sobą być powiązane, aby w efekcie wspólnymi siłami dochować się reprezentantów Polski.

W 2012 roku program był ściśle związany z Pomorzem i Lechią Gdańsk. Z czasem drogi pomysłodawców się rozeszły, ale rafineria nie zostawiła klubów, a przede wszystkim dzieci, bez wsparcia.

- Głównym zadaniem programu jest wyrównanie poziomu wyszkolenia zawodników trenujących w mniejszych klubach, ujednolicenie ich planu szkolenia, wprowadzenie profesjonalnego i kompletnego nadzoru trenerskiego, zwiększenie dostępności treningów dla dzieci i młodzieży, pogłębianie wiedzy trenerów pracujących w klubach z młodymi zawodnikami oraz dofinansowanie organizacji prawidłowego procesu szkoleniowego – wyjaśnia Miłka Litwinowicz, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Akademii Piłkarskiej Orlenu Gdańsk.

Akademia z Gdańska jest centralnym punktem całego programu, który w pierwszych dwóch latach funkcjonowania mógł pochwalić się 14 ośrodkami zamiejscowymi. Specjalistom, którzy stworzyli wsparcie sportowe i trenerskie, zależało, aby do każdego z tych ośrodków został wprowadzony jednolity model szkolenia. Każdy z klubów otrzymał opracowane specjalnie dla niego cele szkoleniowe. Były to działania techniczno-taktyczne oraz motoryczne wraz z zestawami przykładowych ćwiczeń. Pomysłodawcy przyjęli, że takie ujednolicenie treningów ułatwi przejście młodych zawodników do piłki dorosłej. To również sposób, aby w szybki sposób analizować postępy, dopasowywać plan szkolenia, modyfikować jego poszczególne elementy i wprowadzać nowe rozwiązania.

- Wszystkie informacje zbierane są w bazie danych. Każdy ośrodek monitorowany jest przez trenerów z akademii, na czele z jej trenerem koordynatorem – dodaje Miłka Litwinowicz.

Ten gotowy i stale aktualizowany program działania przypadł do gustu klubom, które związały swoją piłkarską przyszłość z Orlenem.
- W programie jesteśmy już ponad 10 lat. Dołączyliśmy jako 15. ośrodek, kiedy program prowadzony był jeszcze przez Lotos, a działał wspólnie z Lechią Gdańsk. Jesteśmy więc doświadczonym ośrodkiem, który skorzystał na tej pomocy. Udział w programie odciąża klub finansowo, ale nie tylko. Korzystamy ze zintegrowanego systemu szkolenia, który jest dostępny dzięki aplikacji sportem. To narzędzie przydatne przy pracy szkółek piłkarskich. Ułatwia komunikację między ośrodkami, zarządzającymi programem, trenerami a zawodnikami i ich rodzicami – mówi Radosław Rabenda, prezes MKS-u Pomezanii Malbork.
Cieszy się przy tym, że popularność szkółki wzrosła od czasu przystąpienia do programu. W tej chwili objętych jest nim sześć roczników, a grupy naborowe tworzone są co roku.

Program „Piłkarska przyszłość z Orlenem” skierowany jest nie tylko do klubów szkolących chłopców. Z jego dobrodziejstw korzystają także dziewczynki, a wśród nich są reprezentantki Ladies Football Academy Szczecin.

- W programie jesteśmy od 2020 roku, a ze wsparcia w szkoleniu korzystają u nas grupy od 4-latek do seniorek. Stale się rozwijamy. Dziewczyny awansowały do Centralnej Ligi Juniorek. Seniorki są liderkami grupy drugiej III ligi. W tej chwili skupiamy około 90 dziewczynek w grupach młodzieżowych oraz 23 w kadrze seniorskiej. Odczuwamy na własnej skórze tę pomoc, bo Orlen to duża marka, która przyciąga zawodniczki do klubu – tłumaczy Piotr Kaszycki, prezes LFA Szczecin.

Klub ze stolicy województwa zachodniopomorskiego szkoli wyłącznie dziewczynki. Dołączenie do „Piłkarskiej przyszłości z Orlenem” dało pozytywne bodźce wszystkim w tym ośrodku.

- Jesteśmy klubem bardzo młodym, bo to jest nasz czwarty sezon. Liczymy, że kiedy nasze dziewczynki zaczną dorastać, to będziemy najmocniejszą konkurencją dla Pogoni. Już zaczynamy wygrywać turnieje w kategoriach wiekowych. Seniorska Pogoń przejęła niedawno zespół Olimpii Szczecin. Jeśli jednak chodzi o liczbę młodych zawodniczek, to Pogoń może spoglądać na nas. To też cieszy, że zrównujemy się z klubami, które działają już od 15 lat – dodaje Piotr Kaszycki.

Działający od ponad 10 lat program „Piłkarska przyszłość z Orlenem” stawia na cierpliwość. To nieodzowne, jeśli chce się wychować profesjonalne piłkarki lub piłkarzy.

- Jednym z głównych mierników sukcesu „Piłkarskiej przyszłości z Orlenem” jest liczba zawodników, którzy reprezentują ośrodki w kadrach, zainteresowanie zawodnikami ze strony czołowych polskich klubów oraz liczba dzieci trenująca w ośrodkach. Po przystąpieniu do programu liczba zawodników w każdym z tych klubów zwiększyła się. Pokazuje to jak istotne jest wsparcie dla małych klubów i jakie ograniczenia występują w mniejszych miejscowościach – zauważa Miłka Litwinowicz.

Potwierdzenie jej słów znaleźć można chociażby w Grajewie. A dokładnie w klubie Warmia, który do programu dołączył w 2022 roku.

- W tym roku dwóch chłopców z rocznika 2010 otrzymało ofertę przeniesienia się do Gdańska do Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlen. Transfer nie doszedł ostatecznie do skutku tylko dlatego, że Grajewo i Gdańsk dzieli duża odległość, więc rodzice nie zdecydowali się na taki krok. Nie zmienia to faktu, że chłopcy byli w Gdańsku na testach naborowych i trenerzy wypowiadali się o ich umiejętnościach bardzo dobrze. Finalnie jeden z tych chłopców otrzymał propozycję dołączenia do akademii ekstraklasowej Jagiellonii Białystok – opowiada Wojciech Dulgis, prezes i trener grup młodzieżowych Warmii Grajewo.

Założona w 1924 roku Warmia Grajewo w programie ma obecnie cztery roczniki, a już nastawia się na włączenie dwóch kolejnych – 2012 i 2013.

- Co się zmieniło? Mamy usystematyzowany proces treningowy dzięki programowi szkolenia. Do administrowania, zarządzania tym procesem mamy aplikację, dzięki której my, zawodnicy i ich rodzice mogą sprawdzać, kiedy są treningi, co na nich będzie ćwiczone, bo załączona jest pełna biblioteka środków treningowych. Wszystko rozpisane jest na miesiące, tygodnie i dni. Dostajemy wytyczne, jakie elementy mamy szkolić w danym roczniku. Oprócz tego nasze dzieciaki otrzymały sprzęt sportowy, od odzieży meczowej i treningowej po pomoce treningowe: tyczki, pachołki, stożki, a nawet piłki. Chwalimy sobie udział w tym programie. Motywujące jest także to, że trenerzy otrzymują dodatek do swojej pensji – wylicza Wojciech Dulgis.

W programie rodem z Gdańska na przełomie kwietnia i maja 2023 roku pojawił się najstarszy polski klub z Dolnego Śląska, czyli założona w 1945 roku Pogoń Oleśnica. Obok Włocłavii Włocławek to najnowsze kluby w 2023 roku w tej piłkarskiej rodzinie. Pogoń zdecydowała się włączyć cztery swoje grupy młodzieżowe.

- Program wpłynął na nas pozytywnie. Dostaliśmy mocny zastrzyk sprzętowy w postaci koszulek i innego rodzaju wyposażenia. To pozwoliło nam wyróżnić się na boisku. Oprócz tego, dzięki finansowemu wsparciu dla trenerów, mogliśmy znaleźć tych wykwalifikowanych, z licencjami UEFA B i A. Mamy treningi indywidualne, które prowadzimy w klubie dla czterech wytypowanych osób. Informacja o tym, że ten program będzie w naszej akademii wpłynęła pozytywnie na społeczność. Czerwiec zamknęliśmy pewną liczbą dzieci w grupach. Zaczęliśmy wrzesień i skok frekwencyjny jest o 40 procent. Oceniam to jako olbrzymi sukces. Musieliśmy stworzyć wręcz drugą grupą trampkarzy. Oni nie są w programie, ale mogą awansować do grupy programowej – opowiada o pierwszych wrażeniach i zmianach w klubie Sebastian Zawalnicki, trener-koordynator w Pogoni Oleśnica.

Ten rozwój programu w różnych kierunkach na mapie Polski dokonał się w głównej mierze w latach 2018-2022. Wówczas dołączono kolejne lokalizacje, poszerzając obszar na województwa podlaskie, śląskie, podkarpackie i zachodniopomorskie. Nie obyło się jednak bez zdecydowanych ruchów, bo profesjonalizm stawiany jest na pierwszym miejscu.

- W tym czasie dokonano weryfikacji funkcjonujących wcześniej ośrodków i w trzech przypadkach zakończono współpracę. Korekta ośrodków funkcjonujących w ramach programu pozwoliła wyeliminować te lokalizacje, które w niezadowalający sposób realizowały założone cele, a w zamian, na ich miejsce, rozpocząć współpracę w nowych lokalizacjach – informuje Miłka Litwinowicz.

Jednym z takich nowych rozwiązań było powstanie wspomnianego już Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlen Gdańsk. To decyzja, która w 2018 roku uzyskała zielone światło Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Dzięki utworzeniu klas sportowych w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących na gdańskiej Żabiance, zawodnicy trenując 6-7 razy w tygodniu, pod okiem najlepszych trenerów, łączą naukę z dostosowanymi do ich poziomu treningami.

- Po okresie szkolenia w UKS-ie Orlen niemal wszyscy zawodnicy otrzymali propozycję gry lub przynajmniej testów, w czołowych polskich klubach, a większość z nich skorzystała z możliwości transferu i dalszego rozwoju indywidualnego w akademiach w całej Polsce. W kolejnych latach, główny nacisk w programie będzie kładziony na rozwój UKS-u Orlen Gdańsk, jako filaru programu, w którym najlepsi zawodnicy, szkoleni uprzednio w ośrodkach, wchodzą w etap rywalizacji na poziomie ogólnopolskim – zaznacza odpowiedzialna za kwestie organizacyjne w programie Miłka Litwinowicz.

Skalę całego przedsięwzięcia najlepiej oddaje liczba piłkarek i piłkarzy włączonych w program spod znaku Orlenu. W 2023 roku to 3500 młodych sportowców. Jedną z nagród za ich żmudną pracę nad samodoskonaleniem jest coroczny finałowy turniej piłkarski rozgrywany w Gdańsku. Orlen Junior Cup ma specjalną otoczkę, a reprezentanci wszystkich ośrodków mogą wziąć udział w sportowej rywalizacji, która także jest jedną z okazji do wyławiania najzdolniejszych zawodników. To także swoiste święto wszystkich osób zaangażowanych przez cały rok w organizację pracy treningowej.

- Co roku w czerwcu dzieci biorą udział w turnieju Orlen Junior Cup w Gdańsku i uważam, że to fajna sprawa. Możemy się sprawdzić z innymi ekipami z programu. Zweryfikować, czy dobrze korzystamy z udostępnionych nam narzędzi i czy można coś jeszcze w naszych treningach poprawić – mówi Wojciech Dulgis, prezes Warmii Grajewo.

I dodaje: - Program Orlenu umożliwia również staże trenerskie. Nasz trener z rocznika 2011 Mateusz Tuzinowski był w Wałbrzychu na Letniej Akademii Młodych Orłów. Wpadł tam w oko organizatorom, bo chyba nieźle się zaprezentował i następnie dostał kolejne zaproszenie, już do Siedlec.

W programie, jak i w szkole, wszystko zaczyna się i kończy na trenerach, na ich fachowości i pasji. Ci w klubach włączonych do programu „Piłkarska przyszłość z Orlenem” otrzymują dofinansowanie do wynagrodzeń, a to motywuje ich do większego zaangażowania w treningach z przyszłymi gwiazdami polskiego futbolu.

Kluby uczestniczące w programie:
1. AP Orlen Gdańsk – centrala
2. ULKS U2 Bytów
3. Cartusia 1923 Kartuzy
4. LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański
5. Jaguar Gdańsk
6. UKS Orlen Gdańsk – we współpracy z Pomorskim ZPN-em (dwie drużyny złożone m.in. z zawodników wypożyczonych z klubów objętych programem)
7. MKS Chojniczanka 1930 Chojnice
8. MMKS Concordia Elbląg
9. Beniaminek 03 Starogard Gdański
10. Jantar Ustka
11. GOSRiT Luzino
12. MKS Pomezania Malbork
13. MOSP Białystok
14. Warmia Grajewo
15. UMKS Trójka Czechowice-Dziedzice
16. LFA Szczecin
17. Pogoń Oleśnica
18. Włocłavia Włocławek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cierpliwość i profesjonalizm popłacają. 18 ośrodków w piłkarskim programie Orlenu - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto