Wybierz region

Wybierz miasto

  Batalia Napoleońska Będomin 2015

  Muzeum Hymnu Narodowego - Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  Będomin, ul. Będomin/16, +48 58 687 71 83

  07:30 Sobota, 22 sierpnia

  • Brak informacji o cenie

  W 1806 roku na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska, przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. W listopadzie tego roku została wydana odezwa do Polaków wzywająca ich do powstania i zbrojnego odzyskania utraconej ojczyzny. Jej autorami byli gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego, właściciel Będomina.

  Józef Wybicki razem z gen. Dąbrowskim byli aktywnymi uczestnikami kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich w latach 1807–1812. Już z końcem 1806 i na początku 1807 roku świeżo sformowane jednostki polskie wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobywały Gdańsk. Wydarzenia te otworzyły jeden z najbardziej heroicznych, ale i tragicznych epizodów w dziejach naszego kraju – okres Księstwa Warszawskiego.

  Nawiązując do tamtych wydarzeń, Muzeum Narodowe w Gdańsku przy współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Karczmie, Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Starostwem Powiatowym w Kościerzynie już po raz dziesiąty organizuje na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie widowisko pod nazwą BATALIA NAPOLEOŃSKA – BĘDOMIN 2015.

  Impreza ta ma na celu przybliżenie historii Polski i Europy w ciekawej i przystępnej formie, ma to bowiem być biwak historyczny z udziałem miłośników epoki napoleońskiej, którzy z ogromnym pietyzmem rekonstruują historyczne realia, wcielając się w rolę żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich. Poza tym założą tu obóz z historycznymi namiotami i wyposażeniem, gdzie przez cały czas trwania imprezy będą mieszkać, odtwarzając warunki bytowe, w jakich żyli żołnierze okresu wojen napoleońskich. Dzięki temu publiczność będzie miała możliwość poznania warunków codziennego, niełatwego przecież życia żołnierzy, a także zapoznania się z działaniem sądu wojennego i szpitala polowego. Po raz pierwszy goście będą też mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców szlacheckiego dworku na Kaszubach.

  Program:
  7.30 - 11.00 - służba patrolowa,
  11.00 - apel garnizonu, odprawa;
  11.30 - służba patrolowa - zwiady
  12.00 - Uroczyste otwarcie wystawy w dworku
  12.00 - 14.15 - Sceny z życia obozowego
  14.45 - Pokaz medycyny
  15.30 - Musztra piechoty Księstwa Warszawskiego
  17.00 - 17.30 - Sceny historyczne: sąd wojenny, zwiady
  18.00 - Inscenizacja batalii

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat kościerski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat kościerski