Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Akordeonów

  Muzeum Akordeonu
  Kościerzyna, ul. Rynek/9, +48 58 680 04 88

  Od 8.05.2014 do 31.12.2018

  • od 5zł

  Zapraszamy na niezwykłą podróż po świecie akordeonu.
  W Muzeum Akordeonu znajduje się ponad 120 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów, w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Akordeonu należą do rodziny instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego.

  Stroik przelotowy znany był już 3000 lat p.n.e. Jest on podłużnym metalowym paskiem przymocowanym do metalowej ramki za pomocą nitu. Ramka posiada wycięcie, którego rozmiary pozwalają na swobodne przechodzenie stroika, który wprawiany jest w drgania poprzez strumień powietrza. Jest on rozbijany przez stroik na ciąg impulsów, dzięki czemu wytwarza się dźwięk.

  Instrumenty znajdujące się w muzeum można podzielić na bisonoryczne i unisonoryczne. Te pierwsze charakteryzują się zmienną wysokością dźwięku, uzależnioną od kierunku prowadzenia miecha. W instrumentach unisonorycznych każdy klawisz wydaje dźwięk tej samej wysokości, bez względu na kierunek prowadzenia miecha.

  Świat akordeonów jest niezwykle barwny i różnorodny. To instrumenty, który posiadają duszę, każdy z eksponatów ma swoją historię. Ekspozycję wzbogacono o kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale także posłuchać jaki wydaje dźwięk. Wszystkie informacje opracowane zostały w czterech językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim. Każdy może też spróbować swoich sił w grze na akordeonie.

  Trzon prezentowanej w Muzeum ekspozycji stanowią instrumenty pochodzące z prywatnej kolekcji akordeonisty Pawła Nowaka.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat kościerski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat kościerski