MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w ciąży z Bytowa i Kościerzyny będą mogły wykonać KTG w domowym zaciszu. Kościerski szpital realizuje pilotażowy program [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Dzięki urządzeniu ciężarna może sprawdzić akcję serca płodu i np. skurcze w domowym zaciszu.
Dzięki urządzeniu ciężarna może sprawdzić akcję serca płodu i np. skurcze w domowym zaciszu. Edyta Łosińska-Okoniewska
Kobiety ciężarne będą mogły w domu wykonać teleKTG i sprawdzić akcję serca dziecka, a także skurcze. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie rozpoczął realizację pilotażowego programu, skierowanego głównie do mieszkanek powiatu bytowskiego, ponieważ od kilku miesięcy nie działa tam porodówka.

Nowoczesna technologia w szpitalu w Kościerzynie

Technologia wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie rozpoczął realizację pilotażowego programu skierowanego do ciężarnych. Choć w głównej mierze jego adresatkami są kobiety z rejonu bytowskiego, to niewykluczone, że skorzystać z niego będą mogły również mieszkanki powiatu kościerskiego. Zupełnie za darmo otrzymają one teleKTG, czyli mobilny system do wykonywania KTG poza szpitalem. Co oznacza, że kobieta w ciąży za pomocą urządzenia może sprawdzić akcję serca płodu i np. skurcze w domowym zaciszu.

Jak podkreśla lek. med. Marek Moll, specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, KTG czyli kardiotokografia, jest graficznym zapisem tętna płodu i napięcia mięśnia macicy, czyli skurczy. Dzięki cyfryzacji pacjentki mogą wykonać badanie w domu, sygnał jest rejestrowany i KTG może być odczytywane przez położną lub najpierw przez specjalne programy komputerowe, a jeśli są wątpliwości konsultowane przez lekarza.

- Chcę jednak podkreślić, że żadne z urządzeń nie zastąpi wizyty u ginekologa. To badanie dodatkowe, jednak oczywiście bardzo ważne - dodaje lek. med. Marek Moll.

- Kościerski szpital podpisał umowę na pilotaż udzielania świadczeń zdrowotnych, mających polegać na analizie i interpretacji zapisu zarejestrowanego w badaniach KTG, które będzie wykonane w warunkach domowych przy wykorzystaniu bezprzewodowego telemedycznego kardiografu - mówi Marzena Mrozek, prezes szpitala. - Pilotaż będzie realizowany do końca roku, z czego oczywiście bardzo się cieszymy.

Program w głównej mierze kierowany jest do kobiet w ciąży z powiatu bytowskiego, ponieważ od kilku miesięcy nie funkcjonuje tam odział położniczy, a pacjentki są odsyłane do placówki m.in. w Kościerzynie.

- Od początku deklarowaliśmy, że jakkolwiek potoczą się losy bytowskiej porodówki, nie zostawimy pań ciężarnych i wymagających pomocy ginekologicznej bez opieki. Ich bezpieczeństwo nadal jest naszym priorytetem i stąd też nasz udział w projekcie - mówi Beata Hinc, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego.

Jak dodaje zarząd kościerskiego szpitala, realizacja pilotażowego programu jest ofertą ponadstandardową i ma celu zwiększenie poziomu profilaktyki okołoporodowej.

Program jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto