Autor:

2017-03-24, Aktualizacja: 2017-03-24 09:43

Taniec w locie. Maja Kuczyńska zachwyca świat

Maja Kuczyńska swoim tańcem podbija świat. Ma 17 lat i jest mistrzynią świata juniorów w akrobacjach w tunelu aerodynamicznym, czyli dyscyplinie o nazwie indoor skydiving. Jej popisy śledzą na YouTubie miliony internautów. - Latanie daje mi poczucie wolności - mówi mistrzyni. I przekonuje, że każdy może tego spróbować.

Swoboda ruchów, dynamika i oczywiście możliwość latania - to wszystko pociąga fanów indoor skydivingu. Ta dyscyplina miała początkowo stać się metodą treningową dla spadochroniarzy. Okazało się jednak, że akrobacje w tunelu aerodynamicznym mogą również zapierać dech w piersiach. Wchodzisz do tunelu aerodynamicznego, a powietrze unosi cię do góry. Nawet 15 metrów wzwyż. Sztuką jest wykonanie w tych warunkach figur.

Śmiałości nie brakuje z pewnością 17-letniej Mai Kuczyńskiej, która swój pierwszy skok ma już dawno za sobą. Miała dziesięć lat, a całą przygodę zawdzięcza tacie, który postanowił zrobić rodzinie ekstremalną niespodziankę i zafundował im wspólny skok ze spadochronem. Wyobraźcie sobie: mała dziewczynka ze spadochronem. Lęk? Przerażenie? Maja nie bała się skoku, nikt nie musiał jej nawet do tego specjalnie namawiać.

- Strach pojawił się wtedy, gdy już leciałam, a zaraz potem ogromna dawka adrenaliny. Kiedy wylądowałam, było już tylko myślenie: "ja chcę jeszcze raz!" - wspomina Maja.

Zaraz potem pojawiły się loty w tunelu aerodynamicznym. Dzisiaj takich tuneli w Polsce jest kilka, m. in. Flyspot w podwarszawskich Morach i Katowicach czy Speedfly w Mirosławicach pod Wrocławiem. Maja trenuje zarówno we Flyspocie, jak i w Speedfly. Oprócz tego jest jeszcze na przykład FreeFlyCenter w Lesznie.


© Lauri Aapro, RedBull Content Pool



Dziś nastolatka ma na swoim koncie sporo sukcesów. W 2015 roku została mistrzynią świata juniorów właśnie w kategorii freestyle, a rok później w prestiżowych Wind Games w Hiszpanii zdobyła srebrny medal. W lutym tego roku zajęła na tych zawodach trzecie miejsce.

Trening czyni mistrza

Namiastki skydivingu (tej pod postacią latania w tunelach aerodynamicznych) może spróbować każdy, choć przed lotem trzeba podpisać specjalne oświadczenie - przeciwwskazaniem są na przykład poważne urazy kręgosłupa, barku, choroby serca i epilepsja. Pierwszy lot to próba, rodzaj doświadczenia, czym to w ogóle jest.

- Najważniejsze jest to, żeby najpierw spróbować. Często słyszę: "ja nigdy nie będę latać tak jak ty". To oznacza, że ktoś poddaje się już na samym początku, nie wierzy w siebie. Oczywiście, być może nawet po latach nie będzie umiał tego zrobić dokładnie tak samo jak ja, bo niektóre figury wymyślam sama, ale przecież trening czyni mistrza - twierdzi Maja. I przekonuje, że dzięki systematycznym treningom każdy może nauczyć się wykonywania akrobacji w tunelu aerodynamicznym.



Warto jednak pamiętać, że nie jest to tani sport. Dziesięć minut spędzonych w tunelu aerodynamicznym to koszt około 400 złotych. Wysokie ceny wynikają z faktu, że samo utrzymanie takiego tunelu jest drogą inwestycją. Koszt wybudowania tunelu zależy od technologii, ceny wahają się między 25 a 35 milionów złotych (nie wilcza się w to ceny gruntów).

- Każdy sport, jeśli chce się go uprawiać zawodowo, jeśli pragnie się być profesjonalistą, jest drogi. W przypadku indoor skydiving trzeba przelatać co najmniej 100 godzin w tunelu aerodynamicznym, żeby móc dobrze się zaprezentować - wyjaśnia Kuczyńska.


© Lauri Aapro, RedBull Content Pool



Poczucie wolności

Mówi się, że latanie to taki sport, który daje poczucie wolności. Ale też taki, który jest dla osób z określonym, silnym charakterem. I ogromnym poczuciem niezależności.

- Jestem taką osobą, która wszystko lubi robić po swojemu. Lubię mieć wolność wyboru. A indoor skydiving daje takie poczucie wolności.
W życiu codziennym nie zawsze tak się da. Nauczyłam się z tym żyć. Przyzwyczaiłam się do tego, że czasem trzeba się podporządkować. Od 11 lat chodzę przecież do szkoły - mówi Maja Kuczyńska, która obecnie kształci się w International Wrocław School. - Chcę rozwijać się w tych kierunkach, dzięki którym kiedyś będę mogła wybrać, co chcę w życiu robić. Choć mam też świadomość, że latanie jest taką pasją, która zostanie ze mną na zawsze - dodaje.

Gdy Maja pracuje nad nowymi figurami, zdarza jej się inspirować pokazami łyżwiarstwa figurowego. Bo tak jak w łyżwiarstwie, tak i podczas latania w tunelu aerodynamicznym, istotny jest wdzięk i swoboda ruchów. Ale nie wszystko da się przenieść z ekranu.



- Sztuka latania jest dość specyficzna. Ogromną rolę odgrywa w niej fizyka i dynamika ruchów. Czasem zdarza się nawet tak, że dzięki przypadkowemu ruchowi udaje mi się stworzyć nową figurę - tłumaczy Maja Kuczyńska. - Na pewno pomaga mi fakt, że przez sześć lat trenowałam gimnastykę artystyczną. Teraz nie mam już na to czasu. W zasadzie większość wolnych chwil poświęcam na latanie w tunelu. Ale i w indoor skydivingu bardzo ważne jest rozciągnięcie, elastyczność ciała. Gimnastyka artystyczna była dobrym wstępem do sztuki latania, bo wykształciła we mnie świadomość swoich ruchów.

Trzeba mieć odwagę

Jej umiejętności zaskakują nawet samych instruktorów. - Jako tunelowy instruktor wiem, ile wysiłku i pracy kosztuje doskonalenie swoich umiejętności w tym bardzo nietypowym środowisku, jakim są tunelowe strugi powietrza. Majka lata doskonale, jej umiejętności wielokrotnie przewyższają zdolności niektórych starszych i doświadczonych zawodników - mówi instruktor Jacek Heliasz. - Ona lata w dyscyplinie zwanej freestyle, a to daje jej dużą swobodę komponowania wszelkich form i układów choreograficznych. Lata do muzyki, tworząc przy tym niesamowite widowisko. Pokazy ogląda się z zapartym tchem. Maja, jako młoda osoba ma duże możliwości motoryczne, a w dzieciństwie dzięki akrobatyce zdobyła bardzo dobre podłoże do tego, co teraz robi - dodaje.


© Lauri Aapro, RedBull Content Pool



Z pewnością dzięki sukcesom Mai indoor skydiving zyska w najbliższym czasie na popularności, a już na pewno powiększy się liczba fanów oglądających filmiki z jej udziałem na YouTubie.

- Ludzie chcą to oglądać. Ale to jest ten rodzaj sportu, który jeszcze długo nie będzie popularny, jeśli chodzi o liczbę osób, które go uprawiają. Tak samo jest ze skokami narciarskimi - podsumowuje Maja Kuczyńska. - To coś ekstremalnego. Nie każdy ma na to odwagę.


Kinga Czernichowska, dziennikarka GazetaWroclawska.pl i Naszemiasto.pl
Zdjęcie główne: Lauri Aapro, RedBull Content Pool

Zobacz, jak się lata w tunelu aerodynamicznym [WIDEO]
  •  Komentarze

Komentarze (0)