MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Płyty wiórowe, panele podłogowe, ramy okienne, folie, papa, styropian, plastikowe wiadra - to wszystko trafia do pieców

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
Do pieców mieszkańców Kościerzyny wciąż trafiają odpady, które nie powinny się tam nigdy znaleźć. Od lat prym wśród nich wiodą: płyty wiórowe z mebli, panele podłogowe, ramy okienne. Natomiast do ognisk rozpalanych na budowach trafia wszystko, co można spalić: folie, papa, styropian, plastikowe wiadra.

W minionym roku Straż Miejska w Kościerzynie ujawniła ognisko, w którym spalana była kanapa.

- Kontrole w zakresie źródeł niskiej emisji prowadzimy od 2014 roku – mówi Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie. - Do końca ubiegłego roku podjęliśmy ponad tysiąc interwencji w tym zakresie. Tylko w minionym roku otrzymaliśmy 82 zgłoszenia o nieprawidłowościach w zakresie gospodarki odpadami. Przeprowadziliśmy 127 kontroli, w wyniku których ujawniliśmy 23 procedery termicznego przetwarzania odpadów. W piętnastu przypadkach czynności zakończone zostały pouczeniami. W pozostałych ośmiu nałożono mandaty karne.

Do wielu mieszkańców wciąż nie trafia to, że oddychamy tym, co spalamy. W wielu przypadkach od pory roku zależy, co trafia do pieców.

- W okresie zimowym spalamy głównie, aby ogrzać nasze domy – mówi Tomasz Smuczyński. - W zależności od zimy wysokokalorycznym opałem lub niekoniecznie, bo zima łaskawa i wystarczy spalić kartony i drewniane skrzynki, aby było ciepło. Wiosną rozpalamy ogniska i pozbywamy się pozostałości po zimowych porządkach; latem ogrzewamy ciepłą wodę użytkową; jesienią czyścimy ogrody i place budów i zawsze znajdzie się coś, co można spalić, zamiast wrzucić do pojemnika na odpady.

Dodajmy, że wszystkie odpady gabarytowe takie jak: meble, kanapy, drzwi, okna, opony itp. należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego w Kościerzynie przy ul. Przemysłowej 9A.

Niezmiennie zgłoszenia o zaobserwowanych nieprawidłowościach można kierować do Straży Miejskiej w Kościerzynie osobiście udając się na ul. Młyńską 15 w Kościerzynie; telefonicznie pod nr 58 686-31-41 lub 501-098-064; pocztą tradycyjną, drogą elektroniczną na adres [email protected] lub za pomocą interaktywnej mapy szybkiego reagowania środowiskowego na stronie http://www.koscierzyna.e-mpzp.pl/.
 
Niestety, powietrze w Kościerzynie w sezonie grzewczym pozostawia wiele do życzenia. Zwykle największe przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego i zawartego w nim benzo(a)pirenu. Jak podkreślają specjaliści, główną przyczyną zanieczyszczania nimi powietrza jest spalanie paliw stałych (węgla, drewna) w paleniskach domowych. Wysokie stężenia benzo(a)pirenu, podobnie jak w przypadku pyłów, odnotowywane są w okresie grzewczym - latem poziomy benzo(a)pirenu są bliskie zeru. Bardzo często używane paleniska są przestarzałe, podłączone do niskich kominów, nierzadko nieoczyszczonych. Temperatura spalania jest w nich zbyt niska, co prowadzi do niepełnego przebiegu procesu, powodując emisję sadzy oraz zawartych w niej chemicznych związków organicznych (m.in. benzo(a)pirenu). Ten proces pogłębia używanie niskokalorycznego węgla kamiennego albo niewysuszonego drewna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto