MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa, Rzym, Ameryka, Piekło... Niektóre nazwy miejscowości w powiecie kościerskim są zaskakujące!

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
Czy w Laskach mieszkają niezłe laski, w Tkalni tkają dywany, co ostrzy wilk w Ostrzywilku, i czy wizyta w Guzach może skończyć się guzem? Na terenie powiatu kościerskiego jest też Piekło i Niebo, a nawet Warszawa, Rzym, Ameryka i Portugala. Przeczytaj o niezwykłych nazwach miejscowości.

Miejscowości w powiecie kościerskim

Można mieszkać w Rowie, Bagnie, Kuli, a nawet Szczajewie i nikogo to nie powinno dziwić. Z pewnością nie dziwi już mieszkańców tych niewielkich miejscowości. Wielu z nich przyznaje, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a nawet z pozoru zabawna nazwa dla turysty jest czymś zupełnie normalnym dla mieszkańców.

Na terenie powiatu kościerskiego nie brakuje ciekawych nazw miejscowości. Choć w większości przypadków nawet sami mieszkańcy nie wiedzą, skąd się one wzięły, to nie brakuje też opowieści niezwykłych, podszytych legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie Jadąc do Bożegopola Szlacheckiego w gm. Stara Kiszewa nie da się nie zauważyć niemal krwistej ziemi. Choć to zaledwie fragment, to stał się on znakiem charakterystycznym tej miejscowości. Jak głoszą podania przekazywane od pokoleń w miejscu tym przed wiekami toczyły się zacięte bitwy, a ziemię pokryła krew walczących. Niestety poza legendami nie zachowały się żadne dowody na potwierdzenie tej tezy.

W Bożympolu jeszcze przed wojną istniał spory majątek. Jego właściciel miał na nazwisko Maślanka, natomiast dzierżawcą był Bielecki. Choć majątek nie należał do najbogatszych, to wrażenie robiła działająca w nim maszyna parowa. Podczas wojny, Bożepole zmieniło nazwę na Adlig-Boschpol. Na szczęście poza tym, że przez miejscowość przeszedł front, nie doszło tu do większych działań wojennych. Podobnie jak przed wiekami, tak i dziś Bożepole Szlacheckie to miejscowość głównie rolnicza. Ziemie nie są zbyt urodzajne. Jak podkreślają mieszkańcy, jeśli co drugi dzień pada, to można gospodarować, w przeciwnym razie jest krucho.

Przed kilkoma laty remont drogi, przebiegającej przez wieś ogołocił Bożepole z przydomku Szlacheckie. Potrzeba było wielu starań, by wrócić dawną nazwę.

- Wspólnie z pracownikiem gminy Stara Kiszewa interweniowaliśmy w Gdańsku w tej sprawie - mówił mieszkaniec sołectwa Lipy, w skład którego wchodzi także Bożepole. - To wiązało się z wieloma problemami bo miejscowości o tej samej nazwie jest przynajmniej kilka. W okolicach Skarszew także jest Bożepole, tyle że Królewskie. Po naszych pismach zmieniono tablicę z nazwą miejscowości i dziś jest tak, jak być powinno.

Warszawa, Bąk, Nowiny...

To niejedyna miejscowość w gm. Stara Kiszewa, która znana jest z wyjątkowej nazwy. To właśnie tutaj można natknąć się na Warszawę, Bąk, Bestrą Sukę, Chrósty, Nowiny, Pionki, Portugalę czy Zamek Kiszewski.

Jeśli o Warszawę chodzi to miejsce to jest doskonale znane zarówno mieszkańcom gminy, jak i turystom. Dawniej miejsce to słynęło głównie ze swoich rolniczych tradycji. Dziś poza rolnictwem kwitnie tam też turystyka. Bliskością jezior, lasów i niezwykle malowniczym położeniem zachwycili się turyści. Wielu z nich stworzyło tam swój drugi dom.

Gmina Lipusz to także miejsce, w którym można spotkać wiele osobliwych nazw, jak choćby Bagna, Bartkowa Stajnia, Czajki Błoto, Duży Jabłuszek, Jasna Gwiazda, Krugliniec, Kula, Mały Jabłuszek, Papiernia, Rzym, Skoczkowo, Szady Kierz, Szwedzki Ostrów, Śluza, Zdroje, Zielony Dwór czy Żabowo.

- W Bartkowej Stajni mieszka dziś zaledwie jedna rodzina - mówił nam mieszkaniec sołectwa Tuszkowy. - Mieszkańcy zajmują się rolnictwem. Miejsce to jest otoczone lasem i łąkami, a przez co bardzo malownicze. Tuż za Bartkową Stajnią zaczynają się Skwierawy, które należą już do innej gminy.

Tylko jedna rodzina mieszka także w Jasnej Gwieździe, położonej w otoczeniu lasów. W publikacjach Edwarda Brezy można znaleźć informację, że oznacza ona miejsce rozejścia się dróg, krzyżówkę. Dawniej w Jasnej Gwieździe mieszkała jeszcze jedna rodzina.

Teraz weźmy pod lupę gminę Dziemiany. Tu można spotkać takie miejscowości jak Dywan, Jastrzębie Dziemiańskie, Białe Błota, Głuchy Bór, Kalwarię, Laskę, Nowe Słone, Rów, Słonecznik, Tkalnię, Zimny Dwór czy Żabowo.

Zobacz także: Wdzydze. Muzeum to świetne miejsce dla filmowców. Kręcono tu sceny do wielu filmów. Sprawdźcie jakie GALERIA ZDJĘĆ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto