Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z historii sportu. Olimpijski mistrz z Kościerzyny [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Maciej Wajer
Gustav Felix Flatow, olimpijczyk z Kościerzyny
Gustav Felix Flatow, olimpijczyk z Kościerzyny Fot. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Kościerskiej
W tym roku miała się odbyć największa impreza sportowa, o której marzą wszyscy sportowcy. Mowa oczywiście o Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo. Zostały one przełożone na rok 2021, a my postanowiliśmy przypomnieć historię przedwojennego olimpijczyka, który urodził się w Kościerzynie.

Zdecydowaliśmy się przybliżyć naszym Czytelnikom postać wybitnego sportowca, jakim niewątpliwie był Gustav Felix Flatow.

Z Kościerzyny do Berlina

Gustav Felix Flatow urodził się w rodzinie żydowskiej 7 stycznia 1875 roku w Kościerzynie. W Kościerzynie mieszkał do 1890, kiedy rozpoczął edukację w zawodzie kupca w Berlinie. W 1892 r. do Berlina przeprowadziła się również rodzina Gustava. Już w 1893 r. wstąpił do berlińskiego Towarzystwa Gimnastycznego. W 1896 r. jako czołowy zawodnik reprezentacji Niemiec wziął udział w pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w Atenach. Tam wywalczył z drużyną tytuł mistrza olimpijskiego w konkursie gimnastycznym na poręczach oraz drążku. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach nie przyznawano złotych medali zwycięzcom. Nie było także oddzielnej uroczystości wręczenia nagród. Złote medale po raz pierwszy zostały wprowadzone na igrzyskach w 1904 w Saint Louis.

W Atenach, wszystkie nagrody były rozdawane przez Króla Jerzego na specjalnej ceremonii tuż przed ceremonią zamknięcia, w ostatnim dniu igrzysk. Oficjalnymi nagrodami były srebrne medale, wieńce z gałązkami oliwnymi i zaświadczenie o pierwszym miejscu, brązowe medale, wieńce laurowe i certyfikaty za drugie miejsce oraz pamiątkowe medale dla każdego zawodnika biorącego udział w rywalizacji.

Koniec kariery

Gustav Flatow wziął udział również w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 roku, jednak tam nie odniósł zwycięstw. Potem, definitywnie zakończył czynną karierę sportową i zajął się głównie kupiectwem. W 1904 r. wystąpił z Towarzystwa Gimnastycznego. Ożenił się z Margaretą Lamm urodzoną 19 marca 1885 roku w Berlinie. Doczekali się dwójki dzieci. Wspomniana wcześniej działalność kupiecka szła mu na tyle dobrze, że w połowie lat 20. XX wieku stał się udziałowcem firmy tekstylnej z Holandii.

Po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933 roku, ze względu na żydowskie pochodzenie, zdecydował się wyemigrować właśnie do Holandii. Gustav Felix Flatow, dzięki swoim kontaktom, skutecznie ukrywał się przed władzami okupacyjnymi.

Śmierć w obozie

Taka sytuacja utrzymywała się do końca 1943 roku. Został schwytany, a następnie aresztowany przez hitlerowców w noc sylwestrową 31 grudnia 1943 r . Wybitny sportowiec został uwięziony w obozie przejściowym w Westerbork położonym w północno-wschodniej Holandii. Warto podkreślić, że obóz ten pełnił rolę miejsca tranzytowego, skupiającego Romów i Żydów holenderskich przed deportacjami do niemieckich nazistowskich obozów zagłady i koncentracyjnych. 26 lutego 1944 r. Gustav Flatow został osadzony w obozie koncentracyjnym Theresienstadt (obecnie miasto Terezin w północnych Czechach). Tam też umiera z głodu i wycieńczenia 29 stycznia 1945 r. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że ten niemiecki okaz tężyzny fizycznej w dniu śmierci ważył tylko 20 kilogramów.

Dodajmy, że w tym samym obozie zamordowano również w 1942 r. jego kuzyna Alfreda Flatowa urodzonego w 1869 r. w Gdańsku. Był on podobnie jak Gustaw drużynowym mistrzem olimpijskim w konkursie gimnastycznym na poręczach oraz drążku, prócz tego jednak był indywidualnym mistrzem olimpijskim w konkursie na poręczach oraz zajął drugie miejsce w konkursie indywidualnym na drążku.

W 1986 roku w Republice Federalnej Niemiec wydano znaczki z podobiznami obu mistrzów olimpijskich, zaś w 1996 okolicznościowy list numi-zmatyczno-filatelistyczny. Natomiast w 1997 roku uczczono również pamięć kuzynów zmieniając nazwę ulicy prowadzącej na Stadion Olimpijski w Berlinie z Reichsspo-rtfeldstraße na Flatowallee. Nazwisko Flatow nosi również hala sportowa (Flatow-Sporthalle auf der Lohmühle-ninsel) w centrum Berlina położona przy ul. Vor dem Schlesischen Tor. Nazwisko wybitnego kościerzaka noszą również szkoły sportowe.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto