Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 stycznia 2024 r. w Kościerzynie odbędzie się promocja książek prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
15 stycznia o godz. 17 warto wybrać się do Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie . Tego dnia odbędzie się promocja książek prof. Tadeusza Linknera.

Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie zaprasza na promocję książek „Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii” i „Kaszubski wirydarz” profesora Tadeusza Linknera. Spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2024 r. o godz. 17:00 w Czytelni popularno-naukowej (ul. Rynek 21).

Prof. zw. dr. hab. Tadeusz Linkner

Urodził się 29. stycznia 1949 roku w Chojnicach, mieszkał w Odrach, gdzie jego matka i ojciec byli nauczycielami. Naukę rozpoczął w wieku lat sześciu w Szkole Podstawowej w Odrach, potem było Liceum Pedagogiczne w Kościerzynie, Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy i Filologia Polska na Uniwersytecie Gdańskim. W 1982 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Tadeusz Linkner pracował w szkołach podstawowych w Będzimirowicach i żuławskim Tropiszewie oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Kościerzynie, skąd wyjechał do łódzkiego Ozorkowa, gdzie uczył przez pięć lat w Liceum Ogólnokształcącym. Od 1 września 1982 rozpoczął pracę w Technikum Budowlanym w Kościerzynie, a od 1 września 1983 zatrudniony został w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku adiunkta. Pomimo pracy w Gdańsku, nie zrezygnował z Kościerzyny, gdzie przez wiele lat jego żona uczyła w szkole podstawowej i gdzie obecnie pracuje jego córka, będąc nauczycielką w czwartym pokoleniu.

Tadeusz Linkner w 1993 roku obronił pracę habilitacyjną i jako adiunkt pracował w Instytucie Filologii Polskiej UG. W 1996 roku otrzymał mianowanie na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego, w roku 2004 tytuł profesora nauk humanistycznych, a po trzech latach stanowisko profesora zwyczajnego. W Instytucie Filologii Polskiej prowadzi wykłady z historii literatury Młodej Polski, seminaria magisterskie (jest promotorem blisko 400. magistrów) i seminarium doktoranckie, w którym obecnie uczestniczy kilkunastu doktorantów (12 osób już ten stopień otrzymało, w tym jedna z literatury kaszubskiej).

Profesor Tadeusz Linkner wydał ponad czterdzieści książek, w tym czternaście autorskich, jak chociażby „Mitologia słowiańska w literaturze Młodej Polski”, „W romantycznym kręgu słowiańskich wierzeń”, „Zanim skończyło się maskaradą”, „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku”, „Heroiczna biografia Remusa. W zwierciadle mitu i kaszubskich wierzeń”, „Śląski poeta na Kaszubach”, „Z literatury Młodokaszubów. Aleksander Majkowski”. Ważną pozycją jest odczytany z rękopisu i wydany przez Profesora „Pamiętnik z wojny europejskiej roku 1914” Aleksandra Majkowskiego.

Natomiast z innych to chociażby „Utwory zebrane” Małgorzaty Hillar czy „Wspomnienia” Macieja Szukiewcza. Ponadto Tadeusz Linkner jest autorem około 400 artykułów naukowych, ponad 100 rozdziałów w różnych książkach zbiorowych i wielu recenzji, w tym recenzji prac profesorskich, habilitacyjnych, doktorskichi magisterskich.

Pod redakcją Profesora ukazało się również wiele książek tematycznie związanych z Kaszubami, jak chociażby „Życie i przypadki Remusa A. Majkowskiego. Powieść regionalna czy arcydzieło europejskie” (1999), „Kaszubi wobec innych. Ku integracji europejskiej” (2002), „Wspólnie z Europą” (2005), a także ostatnio wydana kaszubska powieść Władysława Janta-Połczyńskiego „Święty Eustachy”.

Profesor popularyzuje kulturę i literaturę kaszubską w mediach lokalnych i ogólnopolskich, czego dowodem filmy o twórczości Małgorzaty Hillar, o kaszubskim obrzędzie „Ścinanie kani” czy o kaszubskiej demonologii. O „Remusie” Majkowskiego mówił w I programie TV „Kawa czy herbata”, wiele razy prezentował kaszubskie sprawy w audycji gdańskiej TV „Rodno zemia”, w Radio Gdańsk, w II programie Polskiego Radia, w TOK FM czy w Radio Bis.

Prof. Linkner w Toronto prowadził badania kultury duchowej Kaszubów kanadyjskich, na Uniwersytecie w Toronto głosił wykłady „O mitologii słowiańskiej...”, czy „Pisarstwie Aleksandra Majkowskiego”, uczestniczył w dyskusji panelowej na tematy kaszubskie w Ottawie, udzielał wywiadów o Kaszubach w kanadyjskiej TV, w tamtejszym Radiu Polonia i polonijnych gazetach. Wygłaszał też referaty w Akademii w Trevemünde czy prowadził wykład o mitologii słowiańskiej, bogach Rugii i Winety na Uniwersytecie w Bremie.

Publikacje Profesora znane są w Europie, na przykład „Słowiańskie bogi i demony” czytane są na Uczelniach w Czechach, Niemczech i Szwecji i wykorzystywane w pracach naukowych.

Profesor wygłosił ponad 130 referatów na konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ponadto głosi wykłady i odczyty w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Słupsku, Kartuzach, Kościerzynie, Skarszewach, Chojnicach i innych miastach i wsiach na Pomorzu – dla dorosłych, młodzieży szkolnej i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim literatury kaszubskiej i pomorskiej.

Przez wiele lat głosił też wykłady podczas kościerskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, na Biesiadach Literackich w Czarnej Wodzie, w Podyplomowym Studium Edukacji Regionalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz na Studium Pedagogiki Regionalnej i Alternatywnej w Brusach, Kościerzynie i Sierakowicach. Był przez sześć lat recenzentem Wydawnictwa Morskiego, napisał wiele recenzji książek publikowanych w prasie trójmiejskiej (ponad 200 pozycji).

W latach 1986, 1988, 1989, 1997, 2004, 2015 otrzymywał nagrody Rektora UG za pracę dydaktyczną, naukową i wydane książki. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Medal Stolema czy Kociewskie Pióro (2005). Z innych wyróżnień można jeszcze podać, że w roku 2001 eseje Tadeusza Linknera zdobyły I miejsce na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej (odtąd jako członek jury nie daje swoich książek do konkursu), natomiast za rok 2011otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Kościerzyna i Nagrodę Angelusa w latach 2011i 2015.

Tadeusz Linkner był i jest członkiem stowarzyszeń i organizacji, jak między innymi Towarzystwa Nautologicznego, Towarzystwo im. Adama Mickiewicza, Instytutu Kultury Słowiańskiej w Londynie, Instytutu Kaszubskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie Gdańsk/Kościerzyna, Kościerskiej Fundacji Kultury. Jest członkiem Rad Naukowych i Redakcji, jak chociażby rocznika „Teki Gdańskie”, bydgoskiego kwartalnika „Temat”, kieleckiego rocznika „Studia Słowianoznawcze” czy „Studiów Pelplińskich. Przewodniczy także Kapitule Kociewskiego Pióra, jury Wojewódzkiego Konkursu w Kościerzynie, konkursu Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, konkursowi im Romana Landowskiego w Tczewie i Literackiemu Konkursowi im. Drzeżdżona w Wejherowie.

Chociaż zajmował się i zajmuje w swej pracy naukowej literaturą Młodej Polski, mitologią słowiańską, edytorstwem i krytyką literacką, to uznał, że miastu, w którym zamieszkał trzeba też oddać swą wiedzę i umiejętności. Był radnym Miasta Kościerzyna w latach 1990-1995 i dwóch pierwszych kadencji radnym Powiatu Kościerskiego. Pod jego opieką ukończyło w Kościerzynie licencjat około 70 studentów warszawskiej szkoły wyższej.

Z jego inicjatywy powstało w 1990 roku pismo społeczno-kulturalne „Gryf Kościerski”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym, jego pomysłem są także Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, które w roku 2015 obchodziły szesnaste urodziny. Od 2005 roku współpracuje z kościerskim miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Życie Kaszub”, do którego przez jedenaście lat dał wiele artykułów tematycznie związanych z literaturą kulturą Kaszubów, a głównie z Kościerzyną i Ziemią Kościerską.

Profesor wspomaga też swoim edytorskim doświadczeniem mieszkańców Kościerzyny, wydających swoje książki i poetyckie tomiki. Zainicjował również przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Kościerzyny profesorowi Edwardowi Brezie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto