Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

28 stycznia 2024 r. świętować będziemy 104. rocznicę powrotu Kościerzyny do Ojczyzny

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
28 stycznia 2024 r. świętować będziemy rocznicę powrotu Kościerzyny do Ojczyzny. Tak jak nasi przodkowie, zgromadzimy się na kościerskim rynku, aby powitać przynoszących wolność szwoleżerów rokitniańskich oraz oddać hołd naszym bohaterom.

104. rocznica powrotu Kościerzyny do Ojczyzny

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Następnie o godz. 13.40 na kościerskim rynku powitamy szwoleżerów rokitniańskich i odśpiewamy hymn państwowy. Potem zostaną złożone kwiaty w miejscach pamięci. O godz. 14:00 będzie można podziwiać pokazy szwoleżerów, skosztować wojskowej grochówki oraz wziąć udział w Minirajdzie Kaszubskim.

XV RAJD KASZUBSKI

Odbędzie się 28 stycznia 2024 r. w godz. 13:50 - 15:30 na kościerskim rynku. O godz. 13.50 na rynku przy radiowozie rozpoczną się zapisy. Natomiast o godz. 15.30 planowane jest podsumowanie rajdu i wręczenie nagród.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku 28 stycznia 2023 r. na rynku w Kościerzynie odbyła się pierwsza przysięga wojskowa pomorskich terytorialsów, którzy obecnie pełnią służbę w 72. Batalionie Lekkiej Piechoty. Przysięga była zwieńczeniem kilkunastodniowego szkolenia podstawowego.

- Kiedy żołnierze rozpoczynali 16-dniowe szkolenie podstawowe przyświecał im jeden cel. Dwa tygodnie wysiłku włożone w jego ukończenie ma dzisiaj swój finał. Tutaj na kościerskim Rynku wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej, składając tym samym przyrzeczenie obrony Ojczyzny, naszej ziemi i naszych domów. Ta obietnica składana na sztandar nie ma terminu ważności, nie posiada warunków zerwania, nie podlega negocjacjom. To zobowiązanie, które przyjmujecie do końca Waszych dni - mówił podczas uroczystości dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto