Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31. rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Zobacz, jak świętowano w szkole ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie imienia ks. Bernarda Sychty
Rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie imienia ks. Bernarda Sychty SP nr 6 w kościerzynie
Stało się już tradycją, że w dniu, kiedy urodził się patron Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie - ks. dr Bernard Sychta, społeczność szkolna obchodzi Imieniny Szkoły. W tym dniu przypada też 31. rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 6 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Ta pamiętna uroczystość miała miejsce w szkole 21 marca 1992 roku.

Święto w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie

W tym roku z okazji Imienin Szkoły odbyły się uroczyste apele, które przebiegały pod hasłem wiosny i Kaszub. Celem tych uroczystości było przypomnienie sylwetki patrona szkoły ks. dr. Bernarda Sychty i przybliżenie piękna naszego regionu. W radosny nastrój wprowadzili wszystkich zgromadzonych uczniowie klas drugich, którzy przygotowali piękne wierszyki oraz piosenki o wiośnie i o Imieninach szkoły.

Wiele emocji wzbudziły występy taneczne klasy 1a, które bardzo spodobały się, a młodzi artyści zebrali gromkie oklaski. Starsi uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia patrona, jego pracę naukową i działania na rzecz Kaszub. Dzieci recytowały też wiersze i śpiewały piosenki w języku kaszubskim.

Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom wielu szkolnych i pozaszkolnych konkursów.

Kim był Bernard Sychta?

Bernard Sychta, wszechstronnie wykształcony uczony i ksiądz, autor wielu publikacji może stanowić wzór dla dzieci i młodzieży. Dokonał czegoś, czym zwykle zajmują się zespoły specjalistów. Opracował siedmiotomowy „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej”. Przez 30 lat pisał dzieło, które nie ma sobie równego w językoznawstwie słowiańskim. Zapisał w nim wszystko, co może nazwać język. Imponuje wysiłek badacza włożony w pracę nad tym wielkim dziełem.

Ks. Bernard Sychta był rodowitym Kaszubą, który umiłował swój region i pozostał mu wierny. Jego „Słownik gwar kaszubskich” utrwalił dla pokoleń kulturę mieszkańców Kaszub. Ważne miejsce w dorobku Sychty zajmują dramaty historyczne, w których dawał wyraz swemu patriotyzmowi. Wyrażał tęsknotę Kaszubów do Polski i silne poczucie ich związku z Ojczyzną.

Proboszcz z Pelplina urzekał swobodą w obejściu z ludźmi, otwartością towarzyską, bezpośredniością, a przede wszystkim skromnością. Uważał się za amatora, choć otaczało go szacunkiem wielu uczonych. Wielostronny dorobek Sychty świadczy nie tylko o jego szerokich zainteresowaniach, ale i o pasji twórczej dla dobra własnego narodu. Był nie tylko lingwistą, etnografem i duchownym. Pisał też utwory poetyckie i malował kaszubskie krajobrazy.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto