Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciągłe przerwy w dostawie prądu utrudniają życie mieszkańcom Łubiany! Energa odpowiada

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Łubiana liczy 2400 mieszkańców, a na jej terenie znajduje się jeden z największych zakładów porcelany stołowej w Polsce  - Lubiana. Każda przerwa w dostawie prądu generuje problemy.
Łubiana liczy 2400 mieszkańców, a na jej terenie znajduje się jeden z największych zakładów porcelany stołowej w Polsce - Lubiana. Każda przerwa w dostawie prądu generuje problemy. Sołectwo Łubiana
Jest szansa, że skończą się problemy mieszkańców Łubiany w gm. Kościerzyna z ciągłymi przerwami w dostawie prądu. Energa planuje remont. Ten jednak może potrwać...

Wystarczy niewielki powiew wiatru, aby na wiele godzin pozbawić prądu mieszkańców Łubiany. Przestarzała linia energetyczna jest jedną z najbardziej awaryjnych w regionie. Mieszkańcy mają dość takiej sytuacji. Zbierali podpisy pod petycją w sprawie remontu. Apel w tej sprawie wystosowali również do wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego.

- Linia zasilająca Łubianę jest przestarzała i nie powinna w takim stanie funkcjonować - poinformował Marcin Żurek, sołtys Łubiany. - Niedopuszczalnym jest, że wystarczy troszkę większy powiew wiatru czy delikatne opady śniegu i spadające gałęzie czy łamiące się całe drzewa nagminnie uszkadzają linię i wieś pozostaje pozbawiona energii, a co dopiero jak jest nawałnica. W roku 2021 było przynajmniej 7 poważnych awarii. W roku 2022 do dnia złożenia wniosku 6, a w całym roku 2022 minimum 13 z łączną przerwą w dostawie energii sięgającą często aż 200 godzin. W tym roku były już 3 awarie z najdłuższą przerwą w dostawie energii blisko dobę. Łączna przerwa w dostawie energii w tym roku to ponad 30 godzin.

W tej sprawie zwróciliśmy się do ENERGA-OPERATOR. Jak się dowiedzieliśmy, spółka ma w planach znaczne wzmocnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej dla Łubiany, również w sytuacjach obejmujących występowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Obecnie przygotowuje dokumentację projektową dwóch ważnych inwestycji związanych z dostawami energii elektrycznej dla tej miejscowości. W ich zakres wchodzi gruntowna modernizacja dwóch linii elektroenergetycznych średniego napięcia za pomocą, których zasilana może być Łubiana. To jest:

  • - modernizację ciągu liniowego średniego napięcia relacji Kościerzyna - Bobrowiec (ok 17,25 km linii);
  • - modernizację poprzez skablowanie w terenach leśnych linii napowietrznej średniego napięcia relacji Kościerzyna - Łubiana (ok 4,511 km linii). Zaznaczyć należy, że linia Kościerzyna - Bobrowiec zapewnia zasilanie rezerwowe dla Łubiany. Tak więc zmodernizowane zostaną dwie linie, zarówno ta podstawowa, jak i ta służąca do ewentualnego awaryjnego zasilania miejscowości.

- Ze względu na szeroki zakres opisywanych zadań, ENERGA - OPERATOR planuje ich realizację etapowo, m.in. w celu ograniczenia do minimum liczby wyłączeń planowych - informuje Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami. - Omawiane inwestycje wymagają przeprowadzenia wielu działań formalnoprawnych, których czas wykonania jest w dużej mierze niezależny od ENERGA-OPERATOR. Konieczne jest m.in. uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, uzyskanie zgód na przejścia przez cieki wodne, tereny PKP, uzyskanie odpowiednich uzgodnień branżowych z gestorami innej infrastruktury technicznej, a także, co jest najważniejsze, uzyskanie zgód właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowana jest i zlokalizowana będzie modernizowana infrastruktura energetyczna.

Niestety wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Choć plany do przeprowadzenia tak ważnej dla nich inwestycji są, to czas, kiedy uda się ją zrealizować jest bliżej nieokreślony. Na drodze stoją formalności.

- Warto mieć świadomość tego, że obecnie spółki energetyczne na poziomie sieci dystrybucyjnych nie dysponują rozwiązaniami prawnymi, które ułatwiałyby uzyskiwanie odpowiednich decyzji administracyjnych dot. nieruchomości, co także w przypadku ENERGA-OPERATOR utrudnia realizację procesu projektowego, w przypadku części z prowadzonych zadań - informuje Grzegorz Baran. - Takie problemy, związane z nabywaniem prawa przechodu przez tereny mające posłużyć do budowy infrastruktury energetycznej, stanowczo wydłużają prowadzenie inwestycji sieciowych - o miesiące, a nawet lata. Zdarzają się także sytuacje, w których z powodu opisanych powyżej trudności, ENERGA-OPERATOR zmuszona jest do zmiany pierwotnych założeń projektowych i np. wyznaczenia innego przebiegu linii, co oczywiście przyczynia się także do wydłużenia czasu potrzebnego na realizację danej inwestycji. Podkreślamy, że ENERGA-OPERATOR dokłada wszelkich starań, aby wykonać wszystkie zadania związane z omawianymi inwestycjami w jak najkrótszym możliwym terminie.Zaznaczamy również, że pomimo obiektywnych, niezależnych od ENERGA-OPERATOR czynników, zmodernizowaliśmy już i przebudowaliśmy ponad 6 km linii napowietrznych średniego napięcia na terenie gminy Kościerzyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto