Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kupić na prezent? Psycholog radzi, co zrobić, aby uniknąć pomyłek

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pixabay
Kupowanie prezentów dla bliskich stanowi niemały kłopot. Przed Bożym Narodzeniem ta kwestia spędza sen z powiek wielu osobom. Psycholog radzi, jak uniknąć pomyłek

Największą frajdę z prezentów mają najmłodsi. Bywa jednak, że ich oczekiwania zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe rodziców. Zwłaszcza, że reklamy kuszą coraz to nowymi zabawkami. Zatem, jakich prezentów lepiej nie kupować dzieciom?

- Na pewno niedostosowanych do wieku oraz nieadekwatnych do naszej sytuacji finansowej - mówi dr Aleksandra Sarna, psycholog. - Pamiętajmy, że to ma być prezent dla dziecka, a nie dla nas. Oczywiście można byłoby stworzyć taką listę zakazanych prezentów, w zależności od wieku dziecka. Maluchom nie można kupować niczego, co może być dla nich niebezpieczne. Trzeba zwracać uwagę na atesty i sprawdzone miejsca zakupów. W przypadku starszych dzieci nie kupujmy niczego, co propaguje przemoc wobec ludzi i zwierząt. Nie kupiłabym także prezentu, który podkreśla seksualność, np. tego typu ciuchów, szczególnie dla nastolatki.

Jeśli nie mamy pieniędzy na przygotowanie podarków, to zróbmy je sami. Każdy ma jakieś umiejętności lub znajomych, którzy mogą pomóc. Można np. uszyć przytulankę ze starych materiałów, przerobić stare ciuchy na ubranka dla lalek, upiec ciasteczka. Można zrobić jakiś fajny obrazek. Rękodzieło zawsze jest dobrym prezentem. Starsze dzieci z pewnością zdają sobie sprawę z sytuacji ekonomicznej rodziny.

Najłatwiej uda się uniknąć rozczarowania, jeśli wcześniej zapytamy najmłodszych o ich wymarzony prezent, oczywiście w zasięgu możliwości finansowych. Przyda się także rozmowa z maluchem o tym, że będzie dostawało różne prezenty. Nie każdy wie, o czym marzy nasza pociecha i nie zawsze będzie to trafiony upominek. Warto uświadomić dziecku, że ktoś chciał sprawić w ten sposób przyjemność i trzeba podziękować za prezent. Oczywiście w przypadku maluchów, które reagują bardzo spontanicznie, bywa różnie. Nie trzeba się jednak przejmować, nie podoba się prezent, to trudno.

Niestety i dorośli otrzymują nietrafione upominki. Jak w takich sytuacjach reagować?

- Szczerość w tym przypadku sprawia komuś przykrość - mówi Alkesandra Sarna. - Oczywiście jest pewna grupa osób, które mają to "gdzieś" i kupują prezenty na stacji benzynowej. To nie znaczy jednak, że mamy w takim przypadku zachowywać się niekulturalnie. Częściej zdarza się, że ktoś się starał, tylko mu nie wyszło. Inaczej jest w przypadku ludzi, którzy nas znają, wiedzą, co lubimy itd. Ale jeśli ktoś nas widzi dwa razy w roku, to są małe szanse, że prezent będzie zawsze trafiony.

Zdarza się jednak, że ktoś kupuje prezent złośliwie?

- Myślę, że raczej nie. Czasami po prostu tak to odbieramy. Np. jeśli dziewczyna z otyłością dostanie karnet do dietetyka, to odbiera to jako złośliwość. Tymczasem taki prezent, to chęć pomocy, wynika ze zmartwienia i troski o tę osobę. Myślmy pozytywnie o intencjach tych, którzy nas obdarowują. A jak nie wiemy, jak się zachować w danej sytuacji, to zachowajmy się porządnie - podsumowuje psycholog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto