MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

COVID hamuje inne choroby. Ilu ludzi w powiecie kościerskim choruje na grypę, odrę, boreliozę? Inne choroby zakaźne są niebezpieczne GALERIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
COVID-19 zdominował statystyki sanepidu. Co ciekawe, pandemia zatrzymała w minionym roku inne choroby zakaźne. Tak przynajmniej wynika z raportu o stanie sanitarnym powiatu kościerskiego za 2020 rok. W porównaniu z 2019 znacznie spadła liczba zachorowań na choroby zakaźne inne niż Covid-19. Z jednej strony to efekt lockdownu, z drugiej - niewykluczone, że pacjenci rzadziej diagnozowali się i zgłaszali się z dolegliwościami do poradni.

Poza COVID-19 kościerski sanepid nie zaobserwował chorób zakaźnych, które występowałyby częściej niż w 2019 roku. W przypadku niektórych spadek wynosił nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli wierzyć statystykom, nawet na grypę i infekcje grypopodobne rzadziej chorowaliśmy.

Nadzór epidemiologiczny to jeden z kluczowych obszarów działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który realizuje zadania w zakresie: nadzoru nad chorobami zakaźnymi, nadzoru nad obiektami lecznictwa zamkniętego i otwartego, a także nadzoru nad szczepieniami ochronnymi.

W ramach powyższego nadzoru m.in. prowadzona jest analiza sytuacji epidemiologicznej zachorowań na choroby zakaźne wśród mieszkańców powiatu kościerskiego. Co wynika z raportu inspekcji sanitarnej w powiecie kościerskim?

Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć i porównajcie, jak często i na co w ostatnich latach chorowali mieszańcy.

Na salmonellozy - zatrucia pokarmowe w 2020 r. zachorowało 11 mieszkańców. Inne bakteryjne zakażenia jelitowe wywołane przez Clostridium dificile - 5. Z wirusowymi zakażeniami jelitowymi wywołanymi przez rotawirusy borykało się 8 osób i tyle samo z norowirusami. Wirusowe zakażenia jelitowe (inne określone) dotknęły 4 mieszkańców, a nieokreślone 2. U 11 dzieci do lat 2 zdiagnozowano wirusowe zakażenia jelitowe. Biegunka i zapalenie żołądkowo - jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu były problemem 102 mieszkańców.

W 2020 roku pojawił się jeden przypadek krztuśca i 17 płonicy, czyli szkarlatyny. Co ciekawe, były także dwa przypadki choroby wywołanej przez Streptococcus pyogenes, czyli tzw. róża. Legioneloza - choroba legionistów dotknęła 3 osób, a z boreliozą walczyło 37.

W powiecie kościerskim odnotowano 131 przypadków ospy wietrznej, 1 malarii, 2 pneumokokowe zapalenia płuc, 3 zapalenia opon mózgowych.

COVID-19, który od wielu miesięcy jest tematem numer jeden wszelkich statystyk dotyczył 2389 mieszkańców powiatu w 2020 r., zaś grypa sezonowa - 15 522. Odnotowano także jedno ognisko gruźlicy

Trzy osoby były narażone na wściekliznę i zaistniała potrzeba szczepień, a 57 zostało pokąsanych przez zwierzęta.

Co ciekawe, od 2017 r. w powiecie kościerskim nie było żadnego, potwierdzonego przypadku różyczki.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto