Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukier znika ze sklepowych półek! Kościerzyna przygotowuje się na zimę 2022 i kryzys. Co o cukrowej panice mówią eksperci PORD w Lubaniu?

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Na mieszkańców Kościerzyny padł blady strach. W połowie lipca 2022 w wielu sklepach nie można było kupić cukru. Z kolei tam, gdzie był, jego cena poszybowała. O co chodzi ze znikającym cukrem w sklepach w powiecie kościerskim?

Kościerzyna: Cukier na wagę złota

Co się dzieje z cukrem? To pytanie zadało sobie wielu mieszkańców powiatu kościerskiego, którzy przyzwyczajeni do tego, że w sklepach niczego nie brakuje,[zobaczyło puste półki tam, gdzie zwykle stał cukier. Żeby kupić upragniony towar, trzeba było ruszyć w miasto na poszukiwania

- To się jeszcze nie zdarzyło, żeby w największych sklepach zabrakło cukru - mówi Anna Wolińska z Kościerzyny. - Oczywiście nie wszędzie, ale jednak wiele punktów świeciło pustkami. To w końcu podstawowy towar i zaskoczył mnie jego brak.

Lipiec i sierpień 2022 to czas przygotowywania zapraw na zimę. Cukier, oprócz owoców i warzyw, to w większości obowiązkowy składnik przetworów. Niezbędny jest do kompotów, dżemów, a nawet ogórków. Nic dziwnego, że potrzeba go teraz więcej niż w innych miesiącach.

Ale ekonomiczne doniesienia z kraju i ze świata też zrobiły swoje. Cukrowa panika dotarła też do Kościerzyny.

- Zewsząd docierają informacje o kryzysie i więcej osób decyduje się robić zapasy na zimę - mówi Maria Lończyk z Kościerzyny. - Widzę już po rodzinie i znajomych, że teraz częściej robią przetwory z owoców i warzyw. Kiedy trzeba będzie zapłacić rachunek za prąd i gaz może się okazać, że na surówkę już nie wystarczy pieniędzy. Wówczas takie buraczki czy ogórki przyniesione z piwnicy będą smakowały jeszcze lepiej.

- Cukier w miesiącach letnich zawsze był droższy niż zimą. Takie prawo rynku, że jak jest na coś większe zapotrzebowanie, to musi być droższe - dodaje Karolina. - Jeśli ktoś przygotowywał przetwory, to zawsze przed sezonem robił zapasy cukru, bo był tańszy.

Drożyzna coraz mniej zaskakuje. Jeśli już uda się upolować cukier, to jego kilogram w popularnych sieciówkach spożywczych kosztuje ok. 5 zł.
W mniejszych sklepach bywa, że trzeba zapłacić nawet 6 zł.

- Zawsze robiłam kompoty z truskawek, czereśni, czy wiśni, ale przy tych cenach to zastanawiam się, czy to się jeszcze opłaci. I owoce drogie i cukier - mówi Justyna. - Z drugiej strony nie ma to jak naturalne przetwory zamiast produkty z masą konserwantów, a w zdrowie warto inwestować.

Mieszkańcy Kościerzyny boją się, że będzie drożej

Eksperci z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, którzy na bieżąco zbierają informacje o plonach i wydajności podkreślają, że w tym zakresie nie wydarzyło się nic, co mogłoby spowodować braki cukru.

ZOBACZ TEŻ:
Malbork. Cukier zniknął ze sklepowych półek i nie ma nawet pudru. Co się dzieje? Trwa sezon na przetwory, ludzie boją się też wzrostu cen

- Nic niepokojącego się w tej kwestii nie dzieje, a plony są porównywalne w ciągu ostatnich lat - mówi pracownik PODR w Lubaniu. - Możliwe, że jest po prostu większe zapotrzebowanie w tym okresie.

Warto przypomnieć, że bywały już momenty, kiedy półki z olejem także świeciły pustkami. Ten produkt na szczęście był uzupełniany. Tylko cena nie wróciła do dawnego stanu...

Kościerzyna i okolice: Konsumenci wykupują ze sklepów wszystko, co się da. "Polacy pamiętają puste półki" - tłumaczy ekspert

Koronawirus w Polsce a szał zakupów. Konsumenci wykupują ze ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto