Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne pocztówki wielkanocne zachwycają! Niektóre mają ponad 100 lat. Zobaczcie, jak uroczo wyglądała Wielkanoc ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Na dawnych pocztówkach pojawiają się znane symbole Wielkanocy jak zające, kurczęta i jajka, ale także elementy militarne. To był dość popularny motyw przed wieloma laty. Izolda Wysiecka ma niezwykłą kolekcję
Na dawnych pocztówkach pojawiają się znane symbole Wielkanocy jak zające, kurczęta i jajka, ale także elementy militarne. To był dość popularny motyw przed wieloma laty. Izolda Wysiecka ma niezwykłą kolekcję Kolekcja Izoldy Wysieckiej
Co łączy wojsko i Wielkanoc? Dawne pocztówki! Okazuje się, że elementy militarne były częstym motywem kartek wielkanocnych sprzed wielu lat. A jeśli chodzi o statystyki, to Belgia produkowała rocznie więcej pocztówek niż miała mieszkańców. Zobaczcie wyjątkową, wielkanocną kolekcję Izoldy Wysieckiej.

Tak kiedyś wyglądały wielkanocne pocztówki

Kiedy tradycja wysyłania papierowych kartek z okazji różnych świąt powoli zanika, warto przypomnieć sobie pocztówki sprzed wielu lat. Wprost nie do wiary, jak przetrwały dziejowe zawieruchy. Izolda Wysiecka z Juszek w powiecie kościerskim ma w swoich zbiorach kartki pocztowe nawet sprzed ponad stu lat. Jej kolekcja wielkanocna zachwyca. Te pocztówki są kolorowe, pełne optymizmu i symboli. Pojawiają się tradycyjnie zające, baranki, kurczątka i jaja. Ale co ciekawe, nie brakowało też elementów militarnych. Te były dość popularnym motywem.

- Dwie pierwsze dekady XX wieku to pocztówkowy szał, nie było tematu, który nie znalazłby się na kartkach - mówi kolekcjonerka, Izolda Wysiecka. - Nie mogło też zabraknąć wojska w oprawie wielkanocnej. Militarne akcenty często pojawiają się także na pocztówkach z okazji świąt Bożego Narodzenia, Zielonych Świątek czy Nowego Roku. Popularny jest również humor wojskowy. Zbieram też pocztówki tzw. rezerwy (żołnierz wysyłał kartkę wpisując, ile dni zostało mu do rezerwy) - jedne z ciekawszych w mojej kolekcji.

W czasie I wojny światowej wojskowe elementy były również specjalnie umieszczane w celach propagandowych. Poza tym produkowano także sporo pocztówek sentymentalnych pokazujących jak dziewczyna czeka na powrót żołnierza.

Izolda Wysiecka w swojej kolekcji najwięcej ma kartek niemieckich, francuskich i belgijskich.

- Bierze się to z dwóch względów - bliskość geograficzna, no i fakt, że akurat te kraje produkowały najwięcej pocztówek - dodaje. -Małgorzata Baranowska, nieżyjąca już kolekcjonerka i autorka świetnej książki "Posłaniec uczuć" napisała o niemieckich kartkach z okresu I wojny mniej więcej tak: "Niemcy fotografują się dosłownie z każdym zdobytym krzakiem" i potem takie zdjęcia wysyłali jako pocztówki. Co ciekawe, Belgia produkowała rocznie więcej kartek niż miała mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto