Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do niani dopłacają połowę. Nowe zasady zatrudniania opieki do dzieci

Ewa Chojna
Do niani dopłacają połowę. Nowe zasady zatrudniania opieki do dzieci. ZUS odpowiada na Wasze pytania
Do niani dopłacają połowę. Nowe zasady zatrudniania opieki do dzieci. ZUS odpowiada na Wasze pytania Piotr Krzyżanowski
Do niani dopłacają połowę. Nowe zasady zatrudniania opieki do dzieci. ZUS odpowiada na Wasze pytania.

Do niani dopłacają połowę. Nowe zasady zatrudniania opieki do dzieci

Mój synek skończył już rok więc planuję powrót do pracy, dlatego chcemy z mężem zatrudnić nianię. Czytałam jednak w jakiejś gazecie, że zmieniły się dopłaty i nie wiem czy nadal mogę legalnie podpisać umowę z nianią? Brygida

Rzeczywiście, od nowego roku inaczej wyglądają dopłaty do składek dla niań. ZUS wprawdzie dalej opłaca do składek na ubezpieczenia społeczne ale już tylko w połowie wysokości minimalnego wynagrodzenia a nie jak wcześniej było do 100 proc. Pozostałe 50 proc. lub więcej rodzice muszą zapłacić sami.

Jeśli nie ma pani dla synka miejsca w żłobku lub po prostu nie chce z niego korzystać to może pani podpisać umowę z osobą, która podejmie się opieki nad dzieckiem. Zgodnie z prawem opieką niani objęte mogą być dzieci od 20 tyg. życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat, gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym. Nianią może zostać osoba niespokrewniona z rodzicami, ale również spokrewniona np., ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo. Nianią nie może natomiast zostać jedno z rodziców.

Rodzice, muszą zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Umowa określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas, przez jaki umowa ma obowiązywać. Po zawarciu takiej umowy jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie, jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA - nianię, jako ubezpieczoną, jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeżeli natomiast niania podlega już ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (np. pracuje już w innym miejscu lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą) to należy ją zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca za nianię składki finansowane przez budżet państwa w następujących przypadkach:, gdy rodzice są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy agencyjnej, umowy zlecenia), prowadzą pozarolniczą działalność, prowadzą działalność rolniczą (z wyjątkiem osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników, jako domownik).

Rodzic, który podpisał umowę uaktywniającą z nianią, musi do 15. dnia następnego miesiąca dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe. Nie ma potrzeby comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych za nianię. Wystarczy złożyć komplet dokumentów za pełny poprzedni miesiąc ale jeśli w przyszłości miesięczne wynagrodzenie niani zmieni się, rodzic zobowiązany jest do ponownego złożenia rozliczenia. Rodzice, którzy będą mieli jakikolwiek problem ze zgłoszeniem, czy rozliczeniem składek za nianię zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą wypełnić niezbędne formularze. Zapraszamy również na naszą stronę internetową www.zus.pl/nianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto