Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie zwierząt zimą. Zdobysław Czarnowski, leśniczy podpowiada, jak można pomóc [ROZMOWA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zima to trudny okres dla zwierząt żyjących w lesie. Od lat leśnicy pomagają im przetrwać tę porę roku. Czynią to jednak z rozwagą. Nieodpowiednie i nieuzasadnione dokarmianie może przynieść więcej szkód niż pożytku. O tym, czy dokarmiać i jak to robić, aby nie zaszkodzić mówi Zdobysław Czarnowski, leśniczy z leśnictwa Podrąbiona

Czy ta przedłużająca się w tym roku zima sprawia, że dzikim zwierzętom brakuje pożywienia?
Ta zima trwa zaledwie niecałe dwa miesiące (patrząc na śnieg i mrozy). Póki co zwierzyna radzi sobie całkiem dobrze. Co prawda miejscami leży gruba warstwa śniegu, lecz nie jest on zmrożony i zwierzyna może w nim łatwo grzebać szukając pokarmu.

Które zwierzęta są w najgorszej sytuacji?
Jeżeli mamy mówić o trudnościach, to może sarny swoimi małymi raciczkami mogłyby mieć problem, ale tylko wtedy, gdyby wierzchnia warstwa śniegu została zmrożona. Wówczas taki śnieg potrafi nawet ranić nogi saren.

Zatem pojawia się odwieczne pytanie: dokarmiać zwierzęta, czy też nie?
Jeżeli mówimy o jeleniach, dzikach czy sarnach - na razie nie ma takiej potrzeby. Zwierzyna od tysiącleci jest przygotowana do zimy i to do dużo gorszych warunków niż obecnie. Jednak wiadomo, że ludzkie serce szybko się skruszy, widząc sarnę za płotem. I rodzi się w nas wtedy nieprzeparta chęć pomocy tym zwierzakom. Jeżeli to możliwe to wystarczy im podrzucić trochę siana, jednak warto by było je zabezpieczyć przed opadami. Można też po prostu odśnieżyć część gruntu aby sarny miały łatwiejszy dostęp do traw. Dobrym pomysłem byłoby też podanie im jabłek, marchwi lub wielkiego rarytasu dla zwierząt jakim jest burak cukrowy. Te warzywa i owoce oprócz kalorii dostarczą również zwierzynie wody.

A co z ptakami? Wiadomo, że w przydomowych karmnikach lądują różne rzeczy...
Jeżeli chodzi o ptaki to łatwiej chyba mówić czego im nie podawać. Złym pomysłem jest karmienie ptaków chlebem. Może on powodować tzw. kwasicę, która z kolei może doprowadzić nawet do śmierci ptaka. Nie wolno też podawać żadnych solonych rzeczy np. skórki z boczku. Najlepszy dla ptaków jest słonecznik oraz inne nasiona oleiste. Można też podawać pestki dyni, kukurydzę, czy nawet jabłko lub inne owoce np. suszone. Bardzo dobrym pomysłem jest też zmieszanie smalcu (lecz oczywiście niesolonego) z różnymi nasionami!!! Taką mieszankę można włożyć do różnych pojemników, chociażby małych doniczek. Taki specjał będzie ptakom bardzo smakować.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto