Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogi Krzyżowe w Kościerzynie w piątek 31 marca 2023 r. Jedna dookoła Jeziora Kaplicznego, druga - ulicami miasta

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Droga Krzyżowa wokół jeziora Kaplicznego w Kościerzynie
Droga Krzyżowa wokół jeziora Kaplicznego w Kościerzynie Parafia Św. Trójcy w Kościerzynie
Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach. 31 marca 2023 (piątek) odbędą się dwie Drogi Krzyżowe w plenerze.

Droga Krzyżowa wokół jeziora Kaplicznego w Kościerzynie

W piątek (31 marca) Parafia Św. Trójcy w Kościerzynie zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 9.00, 15.15 dla młodzieży, 16.30 dla dzieci oraz o 17.30. Natomiast o godz. 19.00 odprawiona zostanie droga krzyżowa w plenerze, a konkretnie dookoła jeziora Kaplicznego. Rozpoczęcie nastąpi przy kościele św. Barbary. Warto dodać, że rozważania oparte na nauczaniu i życiu św. Jana Pawła II poprowadzi młodzież naszej parafii.

Droga Krzyżowa ulicami Kościerzyny

W piątek również Droga Krzyżowa w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie (przejdzie ulicami miasta). Rozpoczęcie planowane jest na godz. 19 przy krzyżu na ulicy Kartuskiej na skrzyżowaniu z ul. Ks. Jastaka i Księżycową.

Na początku zostanie poświęcony odnowiony krzyż. Wierni będą się gromadzić na ul. Ks. Jastaka przy Kartuskiej. Po poświęceniu krzyża rozpocznie się Droga Krzyżowa. Parafianie przejdą ulicami: Bolewskiej, Maczka, Marchewicza, Rogali, Heykiego, Tysiąclecia, Kartuską i Wybickiego do kościoła. Księża zachęcają do udziału i do zaangażowania się do czytania i niesienia krzyża.

Co to jest Droga Krzyżowa

W Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.

Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Papież ten w tym samym roku wydał specjalne Breve, na mocy którego stacje Drogi krzyżowej zaczęto erygować w kościołach parafialnych (św. Leonard osobiście erygował 571 Dróg Krzyżowych w kościołach na terenie Italii). Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech; praktykowało go wielu świętych. Św. Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w wielkim poście.


Zobacz także: Uroczystość I Komunii Świętej w Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie 15.05.2022 [ZDJĘCIA]

W kościołach katolickich Droga Krzyżowa oznaczona jest 14 krzyżami, rozmieszczonymi najczęściej na ścianach bocznych świątyni; dodatkowo może być przedstawiona w obrazach lub rzeźbach. Stacje Drogi Krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych.

Stacje Drogi Krzyżowej

Pośród tradycyjnych stacji Drogi Krzyżowej tylko osiem jest opisanych w Biblii. Pozostałe (3, 4, 6, 7 i 9) przekazała tradycja Kościoła. W szczególności nic nie wskazuje na to, że stacja 6. była znana przed średniowieczem. Z kolei stacja 13. (zdjęcie z krzyża i złożenie na łonie Maryi) jest rozwinięciem zapisu biblijnego, według którego Józef z Arymatei ściągnął ciało Jezusa z krzyża i pogrzebał je.

Żródło: PARAFIA PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP W WOLI RADZISZOWSKIEJ

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto