E-dowód daje mieszkańcom wiele nowych możliwości. Można już składać wnioski o wydanie dokumentu

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
E-dowód może nie tylko potwierdzać naszą tożsamość, ale też umożliwić akceptowanie umów i faktur, odbieranie e-recept i e-skierowań

Urzędy w całej Polsce wprowadzają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. E-dowód może nie tylko potwierdzać naszą tożsamość, ale też umożliwić akceptowanie umów i faktur, odbieranie e-recept i e-skierowań, pozwoli też szybciej odprawiać się na lotniskach, umożliwi podpisywanie urzędowych dokumentów elektronicznie. Wystarczy przyłożyć dokument do czytnika i wpisać PIN. W czytniki wyposażone już zostały urzędy gmin w całej Polsce.

Już od kilku dni mieszkańcy mogą zgłosić się do urzędu miasta lub gminy, aby złożyć wniosek w sprawie wydania nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

- Zmiany w dowodach podyktowane są zobowiązaniem Polski wobec Unii Europejskiej dotyczącym wprowadzenia wielofunkcyjnego dokumentu tożsamości z warstwą elektroniczną - mówi Tomasz Nadolny, zastępca burmistrza Kościerzyny. - Nowy dowód osobisty, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, po aktywowaniu certyfikatów, umożliwiał będzie uwierzytelnianie w usługach online za pomocą profilu osobistego, składanie podpisu osobistego, potwierdzanie obecności w określonym czasie i miejscu.

Jakie rozwiązania czekają na mieszkańców składających wniosek o dowód osobisty? Wszystkie dokumenty będą automatycznie wyposażone w certyfikat potwierdzenia obecności. Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia będzie zamieszczony w dowodach osobistych osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych oraz osób posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Tymczasem certyfikat podpisu osobistego będą posiadały dowody osobiste wydane osobom, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu, oraz osobom małoletnim, które w okresie ważności dowodu osobistego ukończą 18 rok życia, jeżeli rodzic, opiekun prawny lub kurator tej osoby przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wyraził zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu.

Certyfikat podpisu osobistego będzie więc zamieszczany w dowodach osobistych tylko tych osób które będą chciały korzystać z tej funkcjonalności.

Warto dodać, że „aktywacja” certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia będzie polegała na ustaleniu kodów dla każdego z certyfikatów przy odbiorze dowodu osobistego. Będzie też możliwe, w każdym czasie, dokonanie przez posiadacza dowodu osobistego, zmiany kodów a w przypadku ich zablokowania będzie możliwe ich odblokowanie przy użyciu kodu odblokowującego, który posiadacz dowodu osobistego otrzyma przy odbiorze dowodu osobistego,

- Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że nowe dowody w tym roku otrzyma 1-1,5 miliona Polaków - dodaje Tomasz Nadolny. - Pierwszy to certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia. On będzie służył do potwierdzania naszych danych przy korzystaniu z usług online. Certyfikat podpisu osobistego będzie pozwalał na podpisywanie dokumentów elektronicznych i będzie równoważny podpisowi elektronicznemu.

Wyrobienie nowych dokumentów jest bezpłatne. Nie oznacza to również masowej wymiany dokumentów. Nowy dowód dostaną osoby, którym kończy się ważność dotychczasowych oraz te, które go zgubią lub zostanie im skradziony.

Tak jak do tej pory, nowe dowody osobiste będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa, na którym zostaną zapisane dane o właścicielu dokumentu. Oczywiście, nie zabraknie fotografii, jako zdjęcia biometrycznego.

Działanie dowodu osobistego jest bardzo proste. Podczas załatwiania spraw jego właściciel przyłoży plastikową kartę do czytnika i wpisze znany sobie kod PIN.

Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreśla, że właściciel e-dowodu osobistego sam zdecyduje o tym, w jaki sposób będzie z niego korzystał.

- Osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznych możliwości e-dowodu, nie będą do tego zmuszane - mówi wiceminister Kozłowski. - Zachowają jednak możliwość uruchomienia tej funkcji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie