Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geofizyka Toruń. W gminie Liniewo rozpoczną się poszukiwania ropy i gazu

Joanna Surażyńska
Geofizyka Toruń przygotowuje się do przeprowadzenia badań sejsmicznych dla poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie koncesji leżącej na obszarze gmin: Stara Kiszewa, Zblewo, Skarszewy, Skarszewy (obszar miejski), Trąbki Wielkie, Przywidz, Nowa Karczma, Liniewo w pow. starogardzkim, kościerskim i gdańskim.

- Badania rozpoczną się w drugim tygodniu października i potrwają do połowy listopada - mówi Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy spółki Geofizyka Toruń S.A. - Obecnie trwa kampania informacyjna, obejmująca wymagane prawem zawiadomienia urzędów i instytucji. Przed rozpoczęciem badań z właścicielami terenów uzgadniane są warunki wstępu z pracami sejsmicznymi i ustalane terminy wejścia na poszczególne działki.

Podstawę badań stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników. Wynik badania daje wiedzę o strukturze geologicznej rejonu.

- Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków - mówi Maciej Stawinoga. - Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się wibrosejsy. Są to urządzenia pozwalające wytwarzać kontrolowane drgania wnikające w głąb ziemi. Zastosowanie wibrosej-sów pozwala na tak precyzyjną kontrolę energii wzbudzanych drgań, że możliwe są nawet prace badawcze w bezpośredniej bliskości budynków. Niewielki fragment badań geofizycznych prowadzony będzie na obszarze Natury 2000. Prace te realizowane są za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że proces badań sejsmicznych jest złożony i długotrwały. Po zebraniu danych sejsmicznych w terenie następuje ich interpretacja i przekazanie wyników właścicielowi koncesji. Należy podkreślić, że fakt prowadzenia badań nie oznacza jeszcze, że zostaną odkryte złoża.

- Pewne jest jedno: znajomość budowy geologicznej rejonu stanowi wartość samą w sobie, pozwalającą na dostosowanie strategii jego rozwoju do możliwości, jakie daje natura - dodaje Maciej Stawinoga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto