Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gòdë na Kaszubach. Orszaki kolędników można spotkać w wielu miejscowościach

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Święta Bożego Narodzenia na Kaszubach są wyjątkowe. Ich nazwa brzmi Gòdë. To szczególny czas, który wiąże się z radością, kolorowymi pochodami i zabawą.

W wielu miejscach na Kaszubach do dziś kultywowane są dawne zwyczaje. Choć trudno sobie wyobrazić, by zamiast choinki (która przywędrowała na Kaszuby dopiero w 19 w.) w centralnym punkcie domu znajdował się snop zboża. Dawniej symbolizował on obfitość.

Wydaje się, że współcześni kolędnicy dość blado wypadają przy tradycyjnych, kaszubskich gwiżdżach. Udając się do sąsiadów odgrywano prawdziwe show. Bywało, że domy odwiedzał cały pochód liczący od kilkunastu do kilkudziesięciu osób przebranych za symbolizujące dostatek, zdrowie i płodność zwierzęta.

Orszaki kolędników do dziś można spotkać w niektórych kaszubskich miejscowościach. Podobnie jak coraz częściej tworzone są żywe stajenki. Jedną z największych można zobaczyć w Dziemianach. W tym roku powstaje też profesjonalne nagranie muzycznych życzeń po kaszubsku. „Gwiżdże” z Kalisza wraz z opiekunem Mariuszem Falkowskim oraz dzieci z dziemiańskiej grupy wokalnej prowadzonej przez Agnieszkę Jentę, zaśpiewały po kaszubsku i polsku, m.in. „Biżacha Jezëskù” i ulubioną w gminie „Bóg się rodzi”.

- Co więcej, zwierzęta, przywiezione przez gospodarzy z okolicznych wiosek, które znów zamieszkały na święta w szopie, włączały się pociesznymi głosami do nagrywanego chóru - mówi Dariusz Turzyński, dyrektor Ośrodka Kultury w Dziemianach.

Bożonarodzeniowe tradycje na Kaszubach jak zawsze będzie można poznać w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach. Pracownicy przygotowali obrzędowy wystrój chałup, dworów i kościoła. Do 31 stycznia warto obejrzeć przygotowania do wigilijnej wieczerzy oraz choinki w szlacheckim dworze i kościele. Jeszcze do 3 stycznia w trakcie zwiedzania będzie można posłuchać o tradycyjnych zwyczajach, wróżbach i kolędnikach. W tym okresie dostępne są warsztaty: Boże Narodzenie na Kaszubach. Dowiecie się, kiedy na Kaszubach pojawiła się choinka, jakie potrawy gościły na świątecznych stołach oraz wykonacie papierowe ozdoby, którymi dawniej na Pomorzu dekorowano choinki w chałupach i dworach. Niezwykłą atmosferę będzie można poczuć także podczas nabożeństw w kościele ze wsi Swornegaci. Msze św.: 25 grudnia godz. 11:30, 26 i 29 grudnia godz. 8, 1 stycznia godz. 11:30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto