Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Im szybciej komisje oszacują straty, tym szybciej rolnicy otrzymają pomoc. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku

Edyta Łosińska-Okoniewska
Tegoroczna susza dała się we znaki rolnikom. Straty z różnym natężeniem występują już na terenie całego kraju

Tegoroczna susza dała się we znaki rolnikom. Straty z różnym natężeniem występują już na terenie całego kraju. W wielu gminach trwa szacowanie szkód. Rolnicy z gm. Stara Kiszewa do 11 września mogą składać wnioski o ocenę skali strat.

Właściciele gospodarstw rolnych borykają się z problemem suszy. Informacje, które docierają z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, wskazują, że susza nie ustępuje i może wyrządzać dalsze szkody. Brak deszczu niekorzystnie wpłynął szczególnie na uprawy kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, chmielu, buraka cukrowego, czy tytoniu. W wielu gminach rolnicy składają wnioski o oszacowanie szkód. W Starej Kiszewie właściciele gospodarstw, którzy ponieśli szkody spowodowane przez suszę (na chwilę obecną w kukurydzy i użytkach zielonych), mogą zgłaszać się do urzędu gminy w terminie do 11 września 2019 r. Dokumenty wypełniane będą na miejscu w pokoju nr 13. Rolnicy proszeni są o zabranie ze sobą kopii wniosku o przyznanie płatności na 2019 rok, polisy w przypadku ubezpieczenia upraw rolnych oraz informacji o średniorocznym stanie ilości zwierząt. Warto dodać, że wojewoda pomorski powołał specjalną komisję, która oceni skalę zniszczeń. Zgodnie z danymi Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej na terenie gminy Stara Kiszewa wystąpiła ona w okresie od 01.06 do 31.07.2019 r., a jako uprawy szczególnie nią zagrożone wskazano kukurydzę na kiszonkę oraz kukurydzę na ziarno. Ponadto straty mogą być szacowane w odniesieniu do użytków zielonych. Zwykle rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte suszą, mogą liczyć na: prolongaty w spłacie kredytów, możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów klęskowych na odtworzenie produkcji rolnej, odroczenie składek KRUS lub rozłożenie ich na raty, ulgi w podatku rolnym udzielane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Wiadomo już, że będzie również pomoc w formie dopłat do hektara - zasady przyznawania pomocy rolnikom będą takie same, jak w zeszłym roku.

Od szybkości prac komisji i zatwierdzania protokołów przez wojewodów zależy jak szybko wsparcie trafi do rolników. Na początek rząd przeznacza na ten cel pół miliarda zł. Jeśli skala strat będzie się zwiększała, to na wsparcie będą przeznaczane kolejne środki.

Często w najtrudniejszej sytuacji są właściciele najmniejszych gospodarstw. Jeszcze w tym miesiącu takie osoby będą mogły starać się o specjalną premię, jeśli zrezygnują z działalności rolniczej.

Właściciele gospodarstw uczestniczący w tzw. systemie dla małych gospodarstw, którzy zdecydują się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, mogą od 30 września ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o specjalną rekompensatę z PROW na lata 2014-2020. Wnioski można składać do 29 października.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do tych rolników, którzy są wpisani do ewidencji producentów, prowadzonej przez ARiMR. Jednocześnie uczestniczą oni w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Jednym z warunków otrzymania premii jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa na powiększenie innego gospodarstwa.

Nie ma mowy o umowach tymczasowych. Co oznacza, że przekazanie musi być trwałe, czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo darowizny. Ponadto rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez co najmniej 5 lat. Co ważne, pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120 proc. tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120 proc. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto