W centrum ryciny znajduje się wspomniany kościół ewangelicki. Przed nim został ukazany plac wybrukowany kamieniami, na którym znajdują się różne postacie, zapewne mieszkańców miasta.
- Wśród nich wyróżnić można parę rolników znajdującą się w prawym dolnym rogu (kobieta trzyma grabie), parę mieszczańską ubraną w elegancki strój (mężczyzna ma na głowie melonik, a kobieta trzyma parasol przeciwsłoneczny), dwójkę rozbawionych chłopców - zapewne uczniów szkoły bądź terminatorów rzemieślniczych, kobiety kroczącej w kierunku stojącego w centrum rynku wodopoju z nosidłami zawieszonymi na barkach - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Ponadto w oddali widoczne są pojedyncze postacie stojące i rozmawiające oraz mężczyzna jadący na koniu. Obok wodopoju - wysokiej w kształcie prostopadłościanu zwieńczonego kopertowym daszkiem pompy - leży chłopiec z porzuconą miotłą. W lewej części ryciny widoczny jest kościół katolicki zbudowany ok. 1724 roku.
Pomiędzy kościołami znajduje się murowana kamienica stojąca dziś na miejscu obecnej o numerze Rynek 19. Prawą część obrazu zajmują parterowe domy mieszczańskie w większości konstrukcji drewnianej. Trzy z nich posiadają podcienia. Rycina wykonana przez v. Könitzera opatrzona podpisem „Der Markt mit der evangelischen Kirche in der Kreisstadt Berendt von der Morgenseite” (Rynek z ewangelickim kościołem w powiatowym mieście Kościerzyna od strony wschodniej).
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?