Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwierzęta radzą sobie zimą. Stado saren w Nadleśnictwie Lipusz. Zwierzęta mają swoje sposoby na śnieg i mrozy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zima to trudny czas dla zwierząt
Zima to trudny czas dla zwierząt Bartłomiej Florek
Zima to trudny czas dla zwierząt. Nie wszystkim udaje się przetrwać. W Nadleśnictwie Lipusz sfotografowano stado saren podczas posiłku. Zobaczcie, jakie mają sposoby, aby poradzić sobie w tym trudnym okresie.

Zwierzęta zimą

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Choć te nie najgorzej radzą sobie z siarczystymi mrozami. Mają swoje sposoby jak przetrwać w mało sprzyjających warunkach. Bartłomiej Florek z Nadleśnictwa Lipusz sfotografował stado saren. Leśnicy wyjaśniają, jak zwierzyna radzi sobie podczas śniegu i mrozu.

- Pokrywa śnieżna i siarczysty mróz nie ułatwiają szukania pokarmu w lesie - mówi leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz. - Zwierzyna, aby nie tracić zbędnej energii, nie udaje się w długie wędrówki. Można ją spotkać w stałych miejscach.

Co ciekawe, ten rok obfitował w żołędzie i buczynę, więc jak zapewniają eksperci, bazę pokarmową zwierzęta mają zapewnioną.

- Do tego wystawiana sól w lizawkach i siano oraz ziarno w paśnikach ułatwi jej przetrwanie w chłodne dni - dodają leśnicy.

Sarny czy jelenie zimą tworzą większe grupy. Dzięki temu skuteczniej poszukują pożywienia oraz są mniej podatne na atak ze strony drapieżników. Sarny tworzą tzw. rudle, a jelenie chmary. Gdy pokrywa śnieżna jest wysoka i ciężko jest się dostać do zielonych części roślin, zaczynają obgryzać pędy drzew oraz spałują (obgryzają) korę młodych drzewek.

Większość ssaków zmienia także futro z letniego na zimowe. Jest ono dłuższe i gęstsze. Najczęściej także cechuje się odmiennym ubarwieniem, co spełnia funkcję maskującą. Futro sarny zmienia się z rudawego na szarobrązowe. Gronostaje, łasice, czy zające bielaki zmieniają kolor futra na białe. Ptaki radzą sobie inaczej. Po pierwsze przybywa im piór puchowych, a także stroszą pióra, dzięki czemu pomiędzy nimi powstaje cienka warstwa termoizolacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto