Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy XXV Konkurs Wiedzy o Kaszubach już za nami

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W sobotnie popołudnie piętro nowego budynku Muzeum Kaszubskiego przejęli uczestnicy oraz organizatorzy XXV Konkursu Wiedzy o Kaszubach. To już od 25 lat „Dziennik Bałtycki”, wraz ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim organizują ten popularny i bardzo wyczekiwany konkurs. W tym roku swoje prace przysłało ponad pół tysiąca uczniów szkół podstawowych oraz liceów i techników. I to prac najróżniejszych - od prostych odpowiedzi, poprzez liczne rysunki, aż po tak oryginalne, jak „wywiad” z ks. bp. Konstantynem Dominikiem. Dziś zwycięzcy otrzymali zasłużone nagrody.

25 lat temu, z inicjatywy Mariusza Szmidki, do niedawna redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”, a także Huberta Hoppe, ówczesnego prezesa kartuskiego oddziału ZKP, zrodził się pomysł przeprowadzenia Konkursu Wiedzy o Kaszubach.

W sobotę 4 grudnia, po długich bataliach organizacyjnych, a także po lekkim przestoju, spowodowanym COVID-19 (w zeszłym roku konkurs się odbył, ale zabrakło uroczystego wręczenia nagród - zamiast tego były one rozwożone bezpośrednio do samych laureatów i szkół) odbyło się podsumowanie jubileuszowej edycji konkursu, trwającego z naszym regionem już ćwierć wieku.

Z racji, iż Huberta Hoppe pożegnaliśmy kilka miesięcy temu, rozdanie nagród poprzedziła minuta ciszy ku jego pamięci.

Na piętrze nowego budynku Muzeum Kaszubskiego pojawili się nie tylko uczestnicy i laureaci, ale też liczni zaproszeni goście, w tym m.in. radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Danuta Rek czy burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz przedstawiciele zarówno kartuskiego oddziału, jak i Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Nie zabrakło też nowego redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” - Artura Kiełbasińskiego. Była to dla niego pierwsza przygoda z konkursem, ale na pewno nie ostatnia.

- Czasami sobie zadaję takie pytanie: „Co decyduje o sukcesie różnych przedsięwzięć?”. A jeżeli w dzisiejszych czasach coś trwa 25 lat, 25 edycji, to na pewno możemy mówić o sukcesie (...). To ćwierć wieku z tym konkursem - mówił Artur Kiełbasiński. - I kiedy zastanawiałem się, dlaczego tak się dzieje, doszedłem do wniosku, iż mamy tu do czynienia z taką wiecznie sprawdzającą się formułą: nauką poprzez zabawę. Dzieci i młodzież, odpowiadając na pytania, tworzyły kreatywne wizje. Tu nie tylko chodziło o proste wypełnienie testu. To tak naprawdę pokazuje, że dotarcie z wiedzą przez zabawę, przez takie popularyzowanie w nietypowy sposób, jest najlepszą metodą, aby osiągnąć sukces.

Redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” był też bardzo zadowolony z liczby uczestników. Łącznie bowiem w tym roku nadesłano 565 prac - głównie prostych odpowiedzi, przekazanych drogą elektroniczną, ale pojawiło się też mnóstwo naprawdę kreatywnych dzieł. Od rysunków, poprzez filmy i piosenki, aż po swego rodzaju wywiady z ks. biskupem Konstantynem Dominikiem, którego to postać przyświecała tegorocznej edycji konkursu. Odpowiedzi docierały z powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, gdańskiego, a także kartuskiego, z Nakli, z Tuchomia czy Kościerzyny.

- Skala odzewu na tegoroczną edycję tej naszej „naukowej zabawy” daje nam praktycznie gwarancję, że co najmniej 25 kolejnych edycji będziemy robić - dodał Artur Kiełbasiński.

Kłopotliwe pytanie

Oceniający w tym roku prace nie mieli za bardzo wątpliwości, kto najlepiej się spisał. Był to Bartek Wicki z I LO w Kartuzach. Nie otrzymał on jednak nagrody...

- Bartek jest naszym ubiegłorocznym laureatem nagrody przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. A taką przyjęliśmy zasadę, żeby nie było, że co roku te same osoby wygrywają - tłumaczyła Lucyna Puzdrowska, redaktor prowadzący kartuskiego oddziału „Dziennika Bałtyckiego”, która zajmowała się też organizacją konkursu oraz poprowadziła sobotnie spotkanie.

Słowa uznania należały się też Szkole Podstawowej w Kołczygłowach (pow. bytowski). Jak podkreślali organizatorzy i członkowie komisji, wszystkie prace były tutaj niezwykle oryginalne.

- Nie było tam w ogóle samych tylko odpowiedzi, ale każda praca była przygotowana w jakiś sposób plastyczny, artystyczny. Widać, że dzieciaki tam serduszko w te prace wkładały - mówiła Lucyna Puzdrowska. - Wielki też brawa dla pana Roberta, ich nauczyciela, który każdego roku potrafi zmotywować uczniów do wykonywania tak oryginalnych prac.

Niemały problem pojawił się z kolei wśród klas ponadpodstawowych. Jedno z pytań dla najstarszych uczestników brzmiało: „Podaj imię i nazwisko pierwszego prezesa zawiązanego w 1912 r. w Gdańsku Towarzystwa Młodokaszubów”. I okazało się, że każdy, bez wyjątku, napisał tutaj „Aleksander Majkowski”. Odpowiedź ta jednak była błędna.

Na sobotniej uroczystości o wyjaśnienie poproszony został sam autor pytania - Łukasz Grzędzicki, historyk, wiceprezes Zarządu Głównego ZKP.

- To były pytania dla młodzieży, od której troszeczkę więcej należy wymagać, niż tylko klikania i szukania odpowiedzi po najmniejszej linii oporu. A pierwszym i właściwie jedynym prezesem Towarzystwa Młodokaszubów był ks. Ignacy Cyra. Sekretarzem był Aleksander Majkowski - tłumaczył Łukasz Grzędzicki, nadmieniając przy tym, że nie zawsze prezes okazuje się najważniejszą czy najwięcej działającą osobą.

- Młodokaszubi to byli bardzo łebscy goście. Oni na swojego prezesa wybrali człowieka, który cieszył się autorytetem. Sami nie mieli zbyt wielu lat, ale wybrali kogoś, kto miał uznanie, kto nie chciał nawet kandydować na posła Rzeszy, a pewnie by tym posłem został. W 1912 r. stanął na czele Towarzystwa Młodokaszubów i on bronił tych młodych ludzi przed zarzutami o separatyzm, a także przed środowiskiem konserwatywno-klerykalnym - dodał autor pytania.

Ostatecznie jednak odpowiedzi trzeba było uznać, pomimo tego, że były błędne. Inaczej bowiem nie dałoby się nagrodzić nikogo w tej kategorii wiekowej.

Warsztaty, film i jubileuszowy tort

Tradycyjnie podsumowanie konkursu nie było tylko rozdaniem nagród. Wpierw wszyscy mieli okazje obejrzeć krótki film autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego, poświęcony postaci ks. bp. Konstantyna Dominika, a następnie na parterze nowego budynku muzeum chętni mogli wziąć udział w warsztatach czy pooglądać sobie niezwykle atrakcyjną wystawę „Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta” i zrobić sobie selfie w trójwymiarowej rzeczywistości.

Na zakończenie zaś, jak przystało na jubileusz, organizatorzy przygotowali tort. Był też i ciepły poczęstunek w postaci żurku.

Laureaci XXV Konkursu Wiedzy o Kaszubach:

Kategoria klas 0-III

1. Izabela Franc - SP w Kołczygłowach

2. Agnieszka Szulfer - Przedszkole Happy Kids w Kościerzynie

3. Kuba Bulczak - SP w Miłoszewie

Wyróżnienie: Paulina Wałaszkowska, SP nr 1 w Kartuzach.

Kategoria klas IV-VI

1. Franciszek Tusk - SP nr 2 w Żukowie

2. Łucja Siedlecka - SP w Kołczygłowach

3. Aleksander Bober - SP w Skorzewie

Wyróżnienia: Kinga Szyca - ZKiW w Stężycy, Alicja Węsierska - SP nr 6 w Kościerzynie.

Kategoria klas VII-VIII

1. Lilianna Muńska - SP w Skrzeszewie

2. Aleksander Pek - SP w Kiełpinie

3. Norbert Krenc - SP w Kołczygłowach

Wyróżnienie: Klaudia Błaszkowska - SP w Nakli.

Kategoria szkół ponadpodstawowych

1. Dominik Wałaszkowski - ZSZiO w Kartuzach

2. Marta Kujach - I LO w Kościerzynie

3. Nikola Bronk - ZSP w Sierakowicach

Nagroda specjalna przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego

- Wiktoria Biernat - ZSZiO w Kartuzach

Nagroda specjalna redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”

dwie równorzędne nagrody:

- Lidia Szałkowska - SP nr 2 w Żukowie

- Lidia Kożyczkowska - SP w Kiełpinie

Dziękujemy za pyszny żurek panu Kazimierzowi Żołnowskiemu oraz za jubileuszowy tort Cukierni Alicja w Kiełpinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto