Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już w niedzielę szwoleżerowie wkroczą do Wielkiego Klincza i Kościerzyny

(EDA)
26 stycznia odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą powrotu ziemi kościerskiej do odradzającej się Rzeczpospolitej. W Lipuszu natomiast zaplanowano uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach.

Uroczystości w Lipuszu rozpoczną się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła o godz.9.30. Po jej zakończeniu, około godziny 10.30 zaplanowano przemarsz pod pomnik upamiętniający ofiary obozu hitlerowskiego w Potulicach. Tam nastąpi odsłonięcie tablic z nazwiskami uwięzionych w obozie mieszkańców gminy Lipusz oraz sołectwa Skwierawy. Po tych uroczystościach, uczestnicy obchodów udadzą się do hali sportowej przy Zespole Szkół w Lipuszu, gdzie odbędzie się występ artystyczny oraz wręczenie medali dla kombatantów.

Jeśli chodzi o uroczystości związane z powrotem ziemi kościerskiej do odradzającej się Rzeczpospolitej, to rozpoczną się one od mszy św. w kościele w Wielkim Klinczu, która zostanie odprawiona o godz. 10. O godz. 11.10 nastąpi powitanie 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Następnie uroczysty korowód przejdzie sprzed kościoła do sali wiejskiej, gdzie nastąpi wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Około 12.10 mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć pokazy szwoleżerów, a na godz. 12.30 zaplanowano „Rajd Patriotyczny”.

W Kościerzynie uroczystości także rozpoczną się mszą św. o godz. 12.30 w kościele Św. Trójcy. Na godz. 13.50 zaplanowano z kolei przemarsz z Orkiestrą Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 14 na kościerskim Rynku odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, apel poległych, wręczenie pamiątkowych odznaczeń.

O godz. 14.40 rozpocznie się XI edycja Minirajdu Kaszubskiego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ o godz. 18 w sali im. Lubomira Szopińskiego odbędzie się uroczysty Koncert Niepodległościowy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Na scenie wystąpi również Kościerski Chór Żeński.

W poniedziałek 27 stycznia, w kościele Świętej Trójcy w Kościerzynie odbędzie się natomiast koncert Macieja Miecznikowskiego. Jego początek zaplanowano na godz. 19. Ostatnim akcentem związanym z 100. rocznicą powrotu naszego regionu do niepodległej Polski będzie projekcja filmu „Niepodległość” w kościerskim kinie Remus. Odbędzie się ona 31 stycznia o godz. 10.45.

Warto wspomnieć, że 31 stycznia 1920 r. mieszkańcy Kościerzyny już od wczesnych godzin gromadzili się na kościerskim Rynku, aby świętować powitanie polskich wojsk przynoszących wolność. Miasto było odświętnie udekorowane, a atmosfera była radosna oraz podniosła.

- Ta rocznica jest podsumowaniem walki wielu mieszkańców przez cały okres pruskiego zaboru - tłumaczy dr Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Trzeba pamiętać, że dzięki tej walce utrzymaliśmy swoją tożsamość, język polski i kaszubski oraz wiarę ojców, która zaważyła o tym, że nie udało się zniemczyć tej ludności. Początek XX w. to bardzo ważny okres w dziejach naszego miasta. To właśnie tutaj przyjeżdżali poeci, działacze niepodległościowi, by zobaczyć, jak można działać w zakresie kultury oraz gospodarki.

W 1920 r. ziemia kościerska powróciła do Ojczyzny po 148 latach niewoli.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto