MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica na ul. Kartuskiej w Kościerzynie dawniej i dziś. To dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Kamienica na ul. Kartuskiej w Kościerzynie
Kamienica na ul. Kartuskiej w Kościerzynie joanna surażyńska
Wydaje się, że rozbiórka kamienicy przy ul. Kartuskiej w Kościerzynie stanęła w miejscu. Budynek został rozebrany do pewnego momentu - dokładnie do pierwszego piętra, a teraz nic się nie dzieje. Budynek był zrujnowany od wielu lat. Zobacz, jak to miejsce wyglądało wcześniej.

Kamienica przy ul. Kartuskiej 2 w Kościerzynie

To budynek z ciekawą historią. Dziś niewiele już z niego zostało. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co będzie dalej z tym budynkiem? Wydaje się, że jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

- Wydaliśmy nakaz rozbiórki tego budynku do pierwszego piętra i tak też się stało - mówi Mariusz Myszka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kościerzynie. - Było to konieczne. Budynek kilka lat temu został wykreślony z rejestru zabytków. Z tego, co wiem, właściciel budynku stara się o pozwolenie na budowę, ale są z tym problemy. Ściany nie są w złym stanie, stropy są drewniane. Można zbudować na tym, co jest, czyli na tej obecnej linii zabudowy. Wydaje się, że w innym przypadku trzeba będzie znacznie odsunąć się od drogi, co najmniej 6 metrów.

Kamienica w centrum miasta (ul. Kartuska) niemal z miesiąca na miesiąc wyglądała coraz gorzej. Wyrastające w środku drzewa były przedmiotem żartów wśród mieszkańców.

Przypomnijmy, że budynek częściowo uległ spaleniu. Od 2011 roku nie nadaje się do zamieszkania.

Najbrzydsze budynki w Kościerzynie. Rozpoznajesz te miejsca? Zobacz zdjęcia!

Informacje na temat kamienicy na ul. Kartuskiej 2 można znaleźć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:

Miejsca represji komunistycznych lat 1944-56

Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kościerzynie

Powstał w marcu 1945 r. dokładnej daty nie można ustalić, podobnie jak nie można ustalić dokładnej daty- kiedy zajęto budynek przy ul. Kartuskiej 2 na potrzeby PUBP Kościerzyna. Pierwszym udokumentowanym szefem kościerskiego aparatu bezpieczeństwa publicznego był ppor. Ryszard Baranowski, który funkcję tę pełnił już od kwietnia 1945 r. przez okres około 2 tygodni tj do 11 maja 1945 r.

Urząd przeżywał dość dużą rotację kadry kierowniczej, gdyż w ciągu 10 lat tj. do połowy 1944 r. PUBP Kościerzyna miał 13 szefów. Wg stanu na dzień dzisiejszy (dokumentacja techniczno-architektoniczna budynku zaginęła) w piwnicach znajduje się 8 cel oraz niewielkie pomieszczenie odbiegające swą budową od pozostałych, które mogło służyć jako karcer. Drzwi do cel są charakterystyczne dla innych obiektów tego typu (judasze, zachowane numery, obicie blachą wewnątrz) ale jednocześnie nietypowe (niskie i bardzo szerokie).

Na ścianach piwnic (dziś w rękach prywatnych) zachowały się wydrapki wykonane przez przebywające w nich osoby. Z relacji Reginy Mrozewskiej, której mąż-Józef przebywał w piwnicach PUBP Kościerzyna wraz z bratem Janem (obaj nie żyją) wynikało, że zostali aresztowani pod zarzutem kontaktów z organizacją podziemną. Pod paznokcie wbijano im drzazgi oraz bito pałkami po piętach.

Przesłuchiwania prowadzono metodą konwejera, a mdlejących cucono zimną wodą. Mąż opowiadał jej, że po przewiezieniu go do więzienia w Gdańsku w porównaniu z kościerskim aresztem była „Ameryka”. Wg niepotwierdzonych do końca informacji pomiędzy 1953 a 1956 r. rozpoczęto przenoszenie obiektu do nowego gmachu, w którym dziś znajduje się Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie.

Budynek został przekazany na cele mieszkalne i pokoje na piętrach oraz klatki schodowe zostały przebudowane przez właścicieli.

Materiały uzyskano dzięki Adamowi Bork z KPP Kościerzyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto