Kamienica przy ul. Kartuskiej 2 w Kościerzynie
To budynek z ciekawą historią. Dziś niewiele już z niego zostało. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co będzie dalej z tym budynkiem? Wydaje się, że jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania.
- Wydaliśmy nakaz rozbiórki tego budynku do pierwszego piętra i tak też się stało - mówi Mariusz Myszka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kościerzynie. - Było to konieczne. Budynek kilka lat temu został wykreślony z rejestru zabytków. Z tego, co wiem, właściciel budynku stara się o pozwolenie na budowę, ale są z tym problemy. Ściany nie są w złym stanie, stropy są drewniane. Można zbudować na tym, co jest, czyli na tej obecnej linii zabudowy. Wydaje się, że w innym przypadku trzeba będzie znacznie odsunąć się od drogi, co najmniej 6 metrów.
Kamienica w centrum miasta (ul. Kartuska) niemal z miesiąca na miesiąc wyglądała coraz gorzej. Wyrastające w środku drzewa były przedmiotem żartów wśród mieszkańców.
Przypomnijmy, że budynek częściowo uległ spaleniu. Od 2011 roku nie nadaje się do zamieszkania.
Najbrzydsze budynki w Kościerzynie. Rozpoznajesz te miejsca? Zobacz zdjęcia!
Informacje na temat kamienicy na ul. Kartuskiej 2 można znaleźć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:
Miejsca represji komunistycznych lat 1944-56
Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kościerzynie
Powstał w marcu 1945 r. dokładnej daty nie można ustalić, podobnie jak nie można ustalić dokładnej daty- kiedy zajęto budynek przy ul. Kartuskiej 2 na potrzeby PUBP Kościerzyna. Pierwszym udokumentowanym szefem kościerskiego aparatu bezpieczeństwa publicznego był ppor. Ryszard Baranowski, który funkcję tę pełnił już od kwietnia 1945 r. przez okres około 2 tygodni tj do 11 maja 1945 r.
Urząd przeżywał dość dużą rotację kadry kierowniczej, gdyż w ciągu 10 lat tj. do połowy 1944 r. PUBP Kościerzyna miał 13 szefów. Wg stanu na dzień dzisiejszy (dokumentacja techniczno-architektoniczna budynku zaginęła) w piwnicach znajduje się 8 cel oraz niewielkie pomieszczenie odbiegające swą budową od pozostałych, które mogło służyć jako karcer. Drzwi do cel są charakterystyczne dla innych obiektów tego typu (judasze, zachowane numery, obicie blachą wewnątrz) ale jednocześnie nietypowe (niskie i bardzo szerokie).
Na ścianach piwnic (dziś w rękach prywatnych) zachowały się wydrapki wykonane przez przebywające w nich osoby. Z relacji Reginy Mrozewskiej, której mąż-Józef przebywał w piwnicach PUBP Kościerzyna wraz z bratem Janem (obaj nie żyją) wynikało, że zostali aresztowani pod zarzutem kontaktów z organizacją podziemną. Pod paznokcie wbijano im drzazgi oraz bito pałkami po piętach.
Przesłuchiwania prowadzono metodą konwejera, a mdlejących cucono zimną wodą. Mąż opowiadał jej, że po przewiezieniu go do więzienia w Gdańsku w porównaniu z kościerskim aresztem była „Ameryka”. Wg niepotwierdzonych do końca informacji pomiędzy 1953 a 1956 r. rozpoczęto przenoszenie obiektu do nowego gmachu, w którym dziś znajduje się Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie.
Budynek został przekazany na cele mieszkalne i pokoje na piętrach oraz klatki schodowe zostały przebudowane przez właścicieli.
Materiały uzyskano dzięki Adamowi Bork z KPP Kościerzyna.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE